CHP'li Enis Berberoğlu yeniden milletvekili!

AYM "hak ihlali" kararının Meclis’te okunmasıyla, Berberoğlu'na bugün Meclis'te milletvekilliği yeniden verildi.11-02-2021 16:48

AYM’nin CHP’li Enis Berberoğlu hakkında verdiği “hak ihlali” kararı TBMM'de okundu. Berberoğlu böylece yeniden milletvekilliği hakkını kazandı.

Milletvekilliği 8 ay önce düşürülen ve İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, yeniden yargılanması ile infazın durdurulmasına yönelik karar verdiği Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Enis Berberoğlu’na ilişkin, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop Meclis’teki grup başkanvekilleriyle görüşme yaptı. Buna göre meclis başkanlığı tezkeresi olarak konunun Genel Kurul’un bilgisine sunulmasına karar verildi.

Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) "hak ihlali" kararının Meclis’te okunmasıyla, Berberoğlu'na bugün Meclis'te milletvekilliği yeniden verildi.

FEZLEKEYE İTİRAZ

Enis Berberoğlu, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesince yeniden yargılanması ve infazın durdurulmasına karar verilerek dokunulmazlığının kaldırılması için Adalet Bakanlığı'na gönderilen fezlekeye itirazda bulundu.

Berberoğlu'nun avukatları tarafından mahkemeye dilekçe sunularak, "9 Şubat 2021 tarihli fezlekenin hukukun temel ilkelerine, aleyhe değiştirme yasağı kuralına, usul ve yasaya bariz şekilde aykırı olması sebebiyle keyfilik içeren, müvekkile karşı husumet güdüldüğünün ve objektiflikten uzaklaşıldığının ispatı niteliğinde olan işbu fezlekenin bila ikmal iadesinin istenerek usul ve yasaya uygun yeni bir fezleke düzenlenmesi talebidir" denildi.

Dilekçede, "usul ve yasaya uygun bir fezlekenin yeniden düzenlerek Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na gönderilmesi" talep edildi.