CHP’li Bülbül’den Soylu’ya: ‘Neden göz yumdunuz?’

Süleyman Soylu'nun yanıtlaması istemiyle CHP’li Süleyman Bülbül Meclis’e önerge sundu.15-05-2021 20:27

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) TBMM Adalet Komisyonu üyesi ve Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, suç örgütü kurmak ve yönetmekten hüküm giyen Sedat Peker’in yayımladığı videolarda dile getirdiği iddiaları İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu.

Bülbül, sorusunda Soylu'ya "Bugün 'mafya pisliği' dediğiniz Sedat Peker, 'Oluk oluk kanlarınızı akıtacağız' diyerek, şehir şehir 'AKP'ye oy toplamak' amacıyla miting yaparken neden göz yumdunuz" dedi.

Önergesinde Anayasa’nın 2. maddesinde yer alan hukuk devleti ilkesi ve Anayasa’nın 74. maddesinde yer alan bilgi edinme hakkının yerine getirilmesi ile ilgili konular hakkında Bülbül, şeffaf bir şekilde kamuoyuna bilgi verilmesi gerektiğini vurguladı.

Sedat Peker’in videoda dile getirdiği iddiaların kamuoyunda tartışmalara ve soru işaretlerine neden olduğunu belirten Bülbül, Soylu’ya, İçişleri eski Bakanı Mehmet Ağar ve Milletvekili oğlu Tolga Ağar ile ilgili iddiaların yanı sıra Peker’in akrabası Hakan Fazlıoğlu'nun nikah şahidi olduğu yönünde ortaya çıkan fotoğraflarında aralarında olduğu soruları yöneltti.

Bülbül’ün sorularını şöyle sıraladı:

  1. 3 Nisan 2016 yılında, suç örgütü lideri Sedat Peker’in akrabası olduğunu söylediği Reşat Fazlıoğlu’nun yeğeni Hakan Fazlıoğlu'nun Gaziosmanpaşa'da kıyılan nikahında şahitliğini yaptığınız yönünde yayınlanan fotoğraflar doğru mudur? Doğru ise konuyla ilgili “ispatlanırsa” şeklinde beyan ettiğiniz cümlelerin arkasında mısınız?

 

  1. 2015 yılında Sedat Peker’e İstanbul Valiliği’nce neden koruma verilmiştir? Koruma kararı çıkartıldığı dönemde Peker hakkında soruşturma var mıdır?

 

 

  1. 9 Haziran 2020 yılında Kolombiya’da yakalanan ve “son varış yeri Türkiye” olarak açıklanan yaklaşık 265 milyon dolar değerindeki 4,9 ton kokain hakkında soruşturma yapılmış mıdır? Soruşturmanın sonucu ne olmuştur?

 

 

  1. Eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, FETÖ davası kapsamında ceza alan Mubariz Mansimov’un Fethullah Gülen ile görüşmek için Pensilvanya’ya gittiğini belirterek “Kendisi defalarca oraya gitmiştir, herkes bilir. Bir seferinde beraber gitmiştik. Benim gidiş gelişimden de devletin bilgisi vardır” demiştir. Eski Bakan Ağar’ın Pensilvanya’ya yaptığı ziyaretten kimlerin haberi vardır? Hangi tarihte gerçekleşmiştir? Ağar kimlerle görüşmüştür?

 

  1. Mehmet Ağar hakkında Gülen’i ziyaret ettiği gerekçesiyle herhangi bir FETÖ soruşturması açılmış mıdır? Açmayı düşünüyor musunuz?

 

  1. Yeldana Kaharman’ın ölümünden birkaç ay önce Yalıkavak Marinada olduğuna dair bazı fotoğraflar paylaştığı görülmüştür. Kaharman’ın ölümü hakkında da son günlerde ortaya atılan iddialar ve adli tıp raporundaki bazı unsurlar göz önünde bulundurularak Kaharman’ın ölümü hakkında kapatılan soruşturma yeniden açılacak mıdır?

 

  1. Yeldana Kaharman’ın ölümünden önce HTS kayıtları alınmış mıdır? Ölmeden önce Tolga Ağar ile konuşmuş mudur? Evinin bulunduğu yerdeki sinyal bilgilerinde Ağar’ın baz bilgileri var mıdır?

 

  1. Bugün mafya pisliği dediğiniz Sedat Peker, “oluk oluk kanlarınızı akıtacağız” diyerek, şehir şehir ‘AK Parti’ye oy toplamak’ amacıyla miting yaparken, neden göz yumdunuz?