CHP'li belediyelerin yardım toplama talebine bir ret de Danıştay'dan

İçişleri Bakanlığı'nın CHP'li belediyelerin bağış toplamasını yasaklamasının ardından açılan davada, Danıştay belediyelerin yürütmeyi durdurma talebini reddetti.25-06-2020 07:42

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) sürecinde belediyelerin bağış toplamasını ‘yetkili makamdan izin alma zorunluluğu’ nedeniyle engelleyen İçişleri Bakanlığı’nın genelgesine ilişkin Danıştay’da açılan davada, belediyelerin yürütmeyi durdurma talebi reddedildi.

Karara göre belediyelerin bağış toplaması bir süre daha yasak olacak. Danıştay, genelgenin iptal istemini ise daha sonra karara bağlayacak.

NE OLMUŞTU?

CHP’li büyükşehir belediyeleri koronavirüs sürecinde yurttaşlara yardımcı olmak amacıyla bağış kampanyası başlatmıştı.

Bunun üzerine AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Devlet içinde devlet olmaz” demişti ve İçişleri Bakanlığı ise yayınladığı genelge ile belediyelerin yardım toplamasını engellerken, Yardım Toplama Kanunu’na göre, bağış ve yardım toplamak isteyen kurumların ‘yetkili makamdan izin alma zorunluluğu’ olduğu ve belediyelerin bu kanundan muaf olmadıkları belirtmişti. Belediyelerin yardım hesaplarına ise bloke konulmuştu. Belediye başkanları genelgenin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay’da dava açmıştı. Başkanlar ayrıca toplaman bağış paralarının da iadesini istiyor.