CHP'li başkan önce 'Son kullanma tarihi geçmiş ürünleri, ihtiyaç sahibi ailelere dağıtıyoruz' dedi, sonra düzeltti

CHP'li başkan önce 'Son kullanma tarihi geçmiş ürünleri, ihtiyaç sahibi ailelere dağıtıyoruz' dedi, sonra düzeltti

Samsun'un Atakum Belediyesi'nin CHP'li başkanı Cemil Deveci, ilçede yapılan yardımları anlatırken "Son kullanma tarihi geçmiş ürünleri, ihtiyaç sahibi ailelere dağıtıyoruz" dedi. Deveci, daha sonra yaptığı açıklamada ise 'dil sürçmesi' olduğunu belirterek, son kullanma tarihi yaklaşan ürünlerin dağıtıldığını söyledi.

Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, Vedat Türkali Eğitim Kültür ve Sanat Merkezi'nde basın mensuplarıyla bir araya gelerek gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yaptığı konuşmada ihtiyaç sahibi ailelere yardım etmek amacıyla kurulan Gıda Bankası'ndan söz eden Deveci, son kullanma tarihi geçmiş ürünlerin marketlerden toplanarak ailelere dağıtıldığını söyledi. 

Deveci, daha sonra sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ise 'dil sürçmesi' olduğunu belirterek, son kullanma tarihi yaklaşan ürünlerin dağıtıldığını söyledi.

'GIDA BANKASI'NA YAPILAN YARDIM VERGİDEN DE DÜŞÜLÜYOR'

CHP'li Deveci, yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"Gıda Bankası kurduk. Karadeniz'de ilk, Türkiye'de aktif olarak çalışabilen birkaç gıda bankasından bir tanesi. Aşağı yukarı bir buçuk yıldır binin üzerinde ailenin tüm ihtiyaçlarını bir eve lazım olan tüm ihtiyaçlarını karşılıyor. Atakum Belediyesi'nin bütçesinden ciddi bir kaynak aktarmıyoruz, dayanışma ile yardımlaşma ile gidiyor. Orası hem yardım yapmak isteyen katkı vermek isteyen yurttaşlarımız tarafından gidiliyor soruluyor, sorgulanıyor, denetleniyor. Yardım yapmadan önce gidiyor Atakumlular Samsunlular; 'Burası nasıl işliyor, kime yardım yapıyorsunuz hangi ilkeleriniz var buradaki sistemi nasıl kurdunuz, gelen bağışı nereye yazıyorsunuz, nerede saklıyorsunuz, gideni hangi sistemden nasıl düşüyorsunuz?' tümüne kadar denetliyorlar, kafalarına yatınca gidip yardımda bulunuyorlar. Gıda Bankası'na yapılan yardım vergi matrahından da düşülüyor, yeri gelmişken sizin aracılığınızla bir çağrı daha yapayım Samsunlulara ve sevgili hemşehrilerimize Atakum'da çok sayıda buna benzer ihtiyaçlarını karşılayamayan aileler var; o nedenle Gıda Bankası faaliyetlerine devam ediyor. Gıda Bankası'na desteğe ve yardıma tüm Samsunluları tüm Atakumluları bundan önce olduğu gibi devam etmeye davet ediyorum ve çağırıyorum. Yapılan yardımlar ihtiyaç olan ailelere hakkıyla doğru bir biçimde ulaştırılıyor."

'SON KULLANMA TARİHİ BİTMİŞ OLAN YİYECEKLERİ TAKİP EDİYORUZ, GİDİP ALIYORUZ'

Sözlerinin devamında  marketlerle iş birliği yapıldığını belirten Atakum Belediye Başkanı Deveci, tarihi geçmiş ürünlerin ihtiyaç sahibi ailelere dağıtıldığını söyledi.

Deveci'nin sözleri şöyle:

"Uluslararası yardım şirket ve dernekleri ve kuruluşları ile iş birliğimiz var. Büyük marketlerle işbirliğimiz var, Karadeniz'deki tüm büyük marketlerle iş birliğimiz var. Marketlerin son kullanma tarihi bitmiş olan yiyeceklerin ve diğer ev ihtiyaçlarını takip edebiliyoruz, gidip alıyoruz. İhtiyaç sahibi ailelere dağıtıyoruz."

DEVECİ'DEN 'DİL SÜRÇMESİ' AÇIKLAMASI

Atakum Belediye Başkanı Deveci, Instagram hesabından yaptığı paylaşımda 'sehven' ifadeler kullanılmıştır dedi ve "Dün basın mensuplarıyla gerçekleştirdiğimiz basın toplantısında AtaMarket Gıda Bankası'na yönelik açıklamalarımda sehven ifadeler kullanılmıştır. İlgili ifade dil sürçmesiyle 'son kullanma tarihi bitmiş ürünler' olarak sarf edilmiş ancak doğrusu 'son kullanma tarihi yaklaşmış ürünler' olacaktır" ifadelerini kullandı. 

Deveci'nin söz konusu açıklaması şöyle devam etti:

"Açıldığı günden itibaren ihtiyaç sahibi ailelere verdiği destekle yoksullukla mücadele ederken bir yandan gida israfının da önüne geçmeyi amaçlayan AtaMarket Gıda Bankası, Türkiye'de gıda bankacılığının çatı kuruluşları olan Temel İhtiyaç Derneği (TIDER) ile Gida Kurtarma Derneği ile iş birliği içerisinde çalışmaktadır.

AtaMarket Gida Bankası da Türkiye'de faaliyet gösteren diğer 100'e yakın gida bankası gibi tedariklerinin bir bölümünü çatı kuruluşların anlaşma sağladığı marketlerden son kullanma tarihi yaklaşmış ürünleri raflarına taşıyarak yapmaktadır.

AtaMarket Gıda Bankası'nda görevli iki gıda mühendisi marketlerden tedarik edilen son kullanma tarihi yaklaşmış ürünlerin tek tek kontrol ve takibini yapmaktadır.

Günlük olarak temin edilen bu ürünler aynı gün içerisinde tükenmekte, ürünü alan yurttaşlarımıza da son kullanma tarihleriyle alakalı bilgi verilmektedir."

\"\"