CHP'li Başarır: Her kayıp silah, işlenecek cinayetlerin habercisidir

Türkiye'de kayıp silahlar konusu tartışılmaya devam ederken CHP'li Milletvekili Ali Mahir Başarır, Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi hazırladı. Başarır, "Her kayıp silah işlenecek cinayetlerin habercisidir” dedi.17-07-2021 17:36

CHP Mersin Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Ali Mahir Başarır, kayıp silahlarla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

İçişleri Bakanlığı Faaliyet Raporlarında yer alan kayıp silah sayılarına dikkat çeken CHP’li Başarır, “Kayıp silahlar konusunda ortada ciddi iddialar var. Bu iddialar aynı ciddiyete araştırılmalıdır. İçişleri Bakanlığı Faaliyet Raporlarına göre 2014 yılındaki kayıp silah sayısı 14 bin 682 iken bu sayı 2017 yılında 7 kat artarak 106 bin 740’a ulaşmış. Bu kayıp silahların kaçının şahıslara, kaçının özel güvenlik kurumlarına, kaçının emniyet ve jandarma güçlerine ait olduğu açıklanmalıdır. Her kayıp silah işlenecek cinayetlerin habercisidir” dedi.

Yazılı soru önergesinde Bakanlığın internet sayfasında 2018 Faaliyet raporunun neden yer almadığının ve 2017 yılından sonraki faaliyet raporlarında da ‘kayıp silah’ envanterlerinin neden yer almadığının yanıtlanmasını isteyen CHP’li Başarır, “AKP eski ilçe başkanları ve eski gençlik kolları üyeleri sosyal medya üzerinden ağır silahlarla paylaşım yapmaktan çekinmiyor. Hiçbir savcı da bu konu hakkında bir soruşturma başlatmıyor. Kamuoyunda Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü katıldığı bir televizyon programında IŞİD'in alt yapısını oluşturan selefi yanlısı 2 bin civarında dernek kurulduğunu ve bunların silahlandığını söylüyor. Ancak mevcut siyasi iktidar bu konuların üzerine ciddiyetle gitmiyor” sözlerini dile getirdi.

'KANUN TEKLİFİMİZ KOMİSYONDA BEKLETİLİYOR'

Bireysel silahlanmaya karşı mücadele eden Umut Vakfı’nın verilerine de dikkat çeken CHP’li Başarır, “ Umut Vakfı’nın verilerine göre, Türkiye’de 20 milyon civarında kişinin bireysel olarak silahlandığı, bu silahların yalnızca 2.5 milyonunun ruhsatlı olduğu, bunun 7,8 katı kadar ruhsatsız silah bulundurulduğu belirtiliyor. Bu silahlarla cinayetler işleniyor. Ruhsatsız silah bulundurmanın ve taşımanın cezasını caydırıcı olması bakımından 5 yıla çıkartan kanun teklifimiz komisyonda bekletiliyor, gündeme dahi alınmıyor” ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanlığı Faaliyet Raporlarına göre “Kayıp Silah” envanterleri 2013 yılı için 76 bin 758, 2014 yılı için 14 bin 682, 2015 yılı için 91 bin 120, 2016 yılı için 107 bin 628, 2017 yılı için 106 bin 740 olarak tespit edildiğini hatırlayan Başarır, yazılı soru önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi:

1- 2013 yılı dahil olmak üzere yıllar itibarı ile ülkemizdeki kayıp silah sayısı kaçtır? Yine yıllar itibarıyla bu kayıp silahların kaçı şahsa, kaçı özel güvenlik kurumlarına, kaçı Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ve kaçı Jandarma Genel Komutanlığı’na aittir?

2- Önergenin yanıtlandığı tarih itibarıyla ülkemizde toplam kaç adet kayıp silah vardır? Bu kayıp silahların kaçı şahsa, kaçı özel güvenlik kurumlarına, kaçı Emniyet Genel Müdürlüğü’ne, kaçı Jandarma Genel Komutanlığı’na aittir?

3- İçişleri Bakanlığı Faaliyet Raporlarında yer alan kayıp silah verileri, 1944 yılından günümüze kadar olan sayıları belirttiğine göre, 2013 yılındaki kayıp silah sayısı 76 bin 758 iken bu sayının 2014 yılında 14 bin 682 ‘ye düşmesindeki sebepler nelerdir?

4- 2013 yılı dahil olmak üzere yıllar itibarıyla kaç kişiye taşıma, kaç kişiye bulundurma ruhsatlı silah verilmiştir? Verilen bu silahlardan kaçı yaralama/cinayet olaylarında kullanılmıştır?

5- 2017 yılından sonraki yıllarda, İçişleri Bakanlığı Faaliyet Raporlarında “Kayıp Silah” envanterine neden yer verilmemiştir?

6- İçişleri Bakanlığı resmi internet sitesinde, Strateji Geliştirme Başkanlığı bölümünde yer alan faaliyet raporları içerisinde, 2018 yılı faaliyet raporu neden yer almamaktadır? 2018 yılı raporu kamuoyundan gizlenmek mi istenmektedir?