CHP'li Aygun: Depolarda 400 bin ton patates var!

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun patateste gümrük vergisinin sıfırlandırılması üzerine konuştu.14-03-2019 10:41

Patatesin 25 ilde ekimi yasaklandı, daha sonra da gümrük vergisi sıfırlandı. CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun konu üzerine “Aldığımız istihbarata göre depolarda 400 bin ton patates var. 20 Nisan’da Adana’da ve Ödemiş’te turfanda patates çıkacak. Ne bu telaş, ithalat kararı niye alındı? Birilerinin cebini doldurmak için mi üreticimizin ayağına kurşun sıkıldı” dedi.

CHP’li Aygun, patates ithalatı için Mısır, İran ve Kazakistan ile görüşmeler yapıldığını söyledi. Buralardan alınacak yemeklik patatesin, tohumluk olarak kullanılacağı iddialarına da dikkat çekti. Aygun, “İthal edilecek yemeklik patates, tohumluk olarak kullanılırsa ve bu patatesler hastalıklı çıkarsa Türkiye’de üretime vurulacak darbe hesap edildi mi” uyarısını yaptı.

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre Mısır’da patatesin tonunun 2 bin 400-2 bin 500 lira, İran’da da 1200-2 bin lira arasında olduğunu dile getiren Aygun, “Bu kararname çıkmadan önce iki firmanın İran ile görüşüp, patatesi ucuza kapattığı, böyle bir anlaşma yaptığı yönünde iddialar dolaşıyor. Sonra da yüksek fiyattan iç piyasaya verecekleri söyleniyor. Kendi üreticimizi nasıl mağdur ederiz” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin 2018'e kadar danışmanlığını yaptığı Kanada merkezli patates ihracatçısı McCain Food için yasaklandığı iddia edilmişti.