CHP'li Altay: Suç duyurusunu AKP mi talep etti yoksa YSK mı talep etti?

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, bugün gerçekleşen 32 suç duyurusuyla ilgili basın açıklaması düzenledi.02-05-2019 13:45

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay bugün sandıklarla ilgili gerçekleşen suç duyurularıyla ilgili basın toplantısı düzenledi.

Altay, "YSK'nın kararına destek olmak amacıyla bu soruşturmanın başladığı çok açıktır. Bu suç duyurusunu AKP mi talep etti yoksa YSK mı talep etti, başsavcılık açıklama yapmalıdır" dedikten sonra, "YSK'yı hukuka uymaya davet ediyoruz. Şüphe ile YSK'ya başvurulur mu? Bunun adı tam anlamıyla kepazeliktir. Yargı takviyeli olarak YSK bir basınç altındadır. YSK'nın saygıdeğer üyeleri anayasadan aldığınız yetkiyi kullanıyorsunuz, kanunlara uygun davranmak zorundasınız. İnsan içine çıkacak yüzünüz olsun. Cumhuriyet Başsavcılığı destekli bu baskıya boyun eğmeyin" şeklinde konuştu. 

Altay CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na yapılan linç girişimine ilişkin verilen soru önergesinin AKP ve MHP oylarıyla reddedilmesine dair "Meclis dün 3 maymunu oynamıştır. Organize suç organize örtbas yöntemleriyle kaldırılamaz" ifadelerini kullandı.