CHP'li Akar: Köprüler ve tüneller zararda, AKP milletin cebinden elini çekmiyor

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, tünel ve köprülerin yüksek miktarda zarar ettiğini söyledi. Mevzubahis zararı rakamlarla açıklayan Akar, aradaki farkın işletmeci şirkete Hazine’den ödeneceğini belirtti.30-06-2017 22:52

DHA’nın haberine göre: CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, tünel ve köprülerin mali durumları hakkında açıklamalarda bulundu. Avrasya Tüneli’nin 20 Aralık 2016 tarihinde açıldığını belirten Akar, tünelden yıllık 25 milyon araç geçişinin garanti edildiğini ve bu rakama ulaşılmaması halinde aradaki farkın işletmeci şirkete Hazine tarafından ödeneceğini söyledi.

Akar yılın ilk 5 ayındaki verilere dayanarak, Avrasya Tüneli’nden günlük garanti olarak 68 bin araç geçişi yapılması gerektiğini, ancak ortalama 34 bin araç geçişinin yapıldığını, aradaki 77 Milyon 914 Bin TL’lik farkın Hazine tarafından işletmeci şirkete ödeneceğini kaydetti.

OSMANGAZİ KÖPRÜSÜ 585 MİLYON TL ZARARDA

Osmangazi Köprüsü’nün de mali duruma değinen Akar; geçiş ücretinin 37,8 Dolar olarak belirlendiği köprüden günlük 40 bin araç geçişi garantisinin verildiğini, ancak bunun yarısının bile sağlanamadığını ve Osmangazi Köprüsü için yılın ilk 4 ayında, Hazine’den işletmeci firmaya 585 Milyon 200 Bin TL ödeneceğini söyledi.

YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ DE ZARARDA

Akar, Yavuz Sultan Selim Köprüsü için ise; 12.20 TL geçiş ücreti ve 135 bin günlük tek yönlü geçiş garantisi belirlenen köprüye, 1 Ocak-30 Nisan tarihleri arası 16 milyon 200 araç geçişi garantisi verildiğini, ancak belirlenen tarihler arasında 4 milyon 600 bin araç geçişinin yapıldığını söyleyerek; Hazine’den işletmeci şirkete 140 milyon 376 bin TL ödeneceğini belirtti.

"AKP ELİNİ MİLLETİN CEBİNDEN ÇEKMİYOR"

Bugün yaşanan durumun değişmemesi halinde Hazine’den işletmeci şirketlere yıl sonunda ödenecek tutarın 2 Milyar 400 Milyon TL olacağını belirterek, “Yılın ilk 4,5 ayındaki araç geçişlerine göre hazine Avrasya Tüneli, Osmangazi Köprüsü ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü için 803 milyon TL işletmeci firmalara ödeyecek. Bugünkü tablonun devam etmesi halinde yıl sonunda işletmeci firmalara 2 milyar 410 milyon TL ödenecek. Yap-işlet-devret olarak hizmete giren köprü ve tünellerin bedelini millete yükleyenler bugün 'yap-işlet-zararı seyret' politikası ile hareket ediyor. 'Yap-İşlet-Devret ile milletin cebinden 5 kuruş çıkmayacak' diyen AKP hükümeti maalesef elini milletin cebinden çekmiyor. Eğer bu rakamlarda bir değişim olmazsa yıl sonunda zarar Osmangazi Köprüsü'nün maliyetini bulacaktır.” dedi.