CHP’li Ağbaba: ‘TÜİK büyüdük diyor ama en az 61 bin 736 esnaf kepenk indirdi’

Pandemi önlemleri kapsamında yeterli desteği göremeyen en az 61 bin 736 esnafın kepenk indirdiğini söyleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, “TÜİK Türkiye ekonomisinin yüzde 21,7 oranında büyüdüğünü iddia ediyor. İddia diyoruz çünkü bu büyümeden ne esnaf ne de şirketler yararlanabildi” dedi.12-09-2021 18:17

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Türkiye ekonomisinin ikinci çeyrekte yıllık bazda yüzde 21,7 oranında büyüdüğünü açıklamasını eleştirerek, “Bu büyümeden ne esnaf ne de şirketler yararlanabildi. Bu dönemde; en az 61 bin 736 esnaf kepenk kapattı” dedi.

"Türkiye ekonomisinin büyüdüğü iddia edildi. İddia diyoruz çünkü bu büyümeden ne esnaf ne de şirketler yararlanabildi" diyen Ağbaba, "Türkiye'de bu dönemde; en az 61 bin 736 esnaf kepenk kapattı. 2021 yılının Ocak-Ağustos aylarında ise en az 48 bin şirket ve gerçek kişi ticari işletmesi de iflas ederek kapandı" ifadelerini kullandı.

‘ESNAFLAR AYAKTA DURMAKTA ZORLANIYOR’

Esnaf iflaslarının yüzde 35'inin normalleşme sürecinin başladığı Haziran ve Ağustos aylarında yaşandığını belirten Ağbaba, "Kapanma sürecinin bitmesiyle tekrar işlerinin düzeleceğini düşünen esnaflar, geçmiş borçların altında ezilmeye devam ediyor. Salgın tedbirleri süresince sürekli olarak aç kapa yapılan, gelir kaybına göre hibe desteği verilmeyen ve bunun yerine banka kredilerine muhtaç hale getirilen esnaflar ayakta durmakta zorlanıyor" dedi ve şu verileri paylaştı:

Esnaf ve Sanatkârlar Sicil Gazetesi verilerine göre, bu yılın ilk sekiz ayında meslekten ve sicilden terkinini yaparak iflas eden esnaf sayısı 61 bin 736'ya yükseldi. Bu iflasların 21 bin 731 'i ise normalleşme sürecinin başladığı Haziran ve Ağustos aylarında yaşandı.

Esnaf ve Sicil Gazetesi, Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu TESK verilerine göre ise bu yıl Ocak-Ağustos döneminde yeni tescil edilen esnaf ve sanatkâr sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28 oranında azalarak 185 bin 126 olduğunu yazdı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) Ticaret Sicil İstatistiklerine göre, bu yıl Ocak-Temmuz döneminde toplam 9 bin 105 şirket tasfiye edildi, 18 bin 491 şirket ve gerçek kişi ticari işletmesi kapandı, 21 bin 240 şirket de re'sen kapatıldı. Dolayısıyla bu dönemde toplam 48 bin şirket ve gerçek kişi ticari işletmesi kapandı.

Ağbaba, veriler hakkında "TÜİK verilerine göre Türkiye ekonomisi sözde yüzde 21,7 oranında büyürken, esnaflara ve şirketlere bu büyümeden sadece iflas düşmüş oldu" dedi.