CHP'den seçim hazırlığı: Her sandığa 2 müşahit ve 1 avukat, AA'ya alternatif ajans

CHP'den seçim hazırlığı: Her sandığa 2 müşahit ve 1 avukat, AA'ya alternatif ajans

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, her sandıkta 2 müşahit ve 1 avukat bulunduracaklarını söylerken, İstanbul seçimleri için tüm hazırlıklarını tamamladıklarını belirtti.

İstanbul halkı, yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimleri için yarın yeniden sandık başına gidecek.

10 milyon 570 bin 939 seçmenin bulunduğu İstanbul’da 31 bin 124 sandık kurulacak.

Seçim güvenliği için harekete geçen partiler ise tüm hazırlıklarını tamamladı. Her sandıkta 2 müşahit ve 1 avukat görevlendirdiklerini belirten Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, seçim sonuçlarını anbean ANKA Haber Ajansı üzerinden duyuracaklarını söyledi. 

MÜŞAHİTLER VE BİLİŞİM SORUMLULARI

Karabat, “İkincisi ise sandıklarda bulunacak müşahit sayısıydı. Her sandıkta en az bir tane müşahit koymayı hedefliyorduk. Ancak şuan her sandıkta 2 tane müşahit bulunuyor. Hatta bazı sandıklardan bu sayı ikiyi de geçiyor. Yine her okulda bilişim sorumlularımız var. Yani seçim sonuçlarını hızlı bir şekilde girilebilecek İstanbul gönüllüleri tarafından oluşturulan bir bilişim sorumlularımız var. Onlar sonuçları anlık olarak ilçe merkezine gelmeden sisteme girebilecekler” şeklinde konuştu.

AVUKATLAR

Karabat, “Onun dışında okullardaki lojistik sorunlarımız tamamlandı. Avukatlarımızın dilekçe hazırlıkları da tamamlandı. Herhangi bir sorun yaşandığında avukatlar anında hazırladıkları dilekçelerle başvuru yapabilecek. Yine Milletvekillerimiz seçim kurullarında yer alacak. 74 tane seçim kurulu var. Bu seçim kurullarında bütün vekillerimiz görevlendirilmiş olacak. 31 Mart seçimlerinde olduğu gibi yine seçim koordinasyon merkezimiz olacak. Bu koordinasyonda bir ekip görev yapacak. Seçimleri an be ana yaşanan gelişmeleri değerlendiren, hem kamuoyunu, hem örgütü hem de sandık görevlilerini bilgilendiren bir sistem kurmuş bulunuyoruz. Ekrem Bey’de (İmamoğlu) orada bulunmuş olacak” ifadesinde bulundu. 

ALTERNATİF AJANS

Karabat şunları belirtti: “Vatandaşlarımız Anadolu Ajansı’nın vereceği verilere aldanmasın. ANKA Haber Ajansı ile bir anlaşma yaptık. Sandıklar açıldığı andan itibaren tüm verileri oraya gireceğiz. Vatandaşlarımız ANKA Haber Ajansı üzerinden seçim sonuçlarını takip edebilirler.” (MA)