CHP'den 'Pandemi ve Çocuk' kitabı

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı’nca hazırlanan “Pandemi ve Çocuk” kitabı yayımlandı.15-02-2021 23:16

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde, 20 Kasım 2020’de çocuk hakları alanında çalışan 26 hak temelli sivil toplum örgütü, platform temsilcileri ve bağımsız uzmanların katılımıyla düzenlediği çevrimiçi toplantıda sunulan görüş ve tespitleri “Pandemi ve Çocuk” adlı kitap ile yayın haline getirdi. Çıktıların “çocukların üstün yararı” için çalışan herkese başucu rehberi olması için hazırlanan kitabın sunuşunu Kemal Kılıçdaroğlu yazdı.

Sunuş kısmında çocukların sorunlarının çözümü için daha fazla zaman kaybetmeye lüksümüz yok diyen Kılıçdaroğlu, devamında '' Çocukların biz yetişkinler tarafından yaratılan krizlerin mağdurları olmasını istemiyoruz. Kuşaklararası sorumluluk bilinciyle yaşanabilir bir dünyada, yetişkinlerin tahakkümüyle örselenmiş çocuklar yerine mutlu, özgür, güçlenmiş-güçlendirilmiş, sağlıklı çocuklar ve bu çocukların yer aldığı eşit bir toplum hayal ediyoruz. Sorunların çözümünü yarına bırakmadan harekete geçmek için daha fazla bekleme lüksümüz yok. Çocukları daha çok dinlediğimiz, birlikte öğrendiğimiz, bir arada oynayabildiğimiz, hep birlikte gülümsediğimiz, iyi yaşam koşullarında sağlıkla hareket edebildiğimiz günler dileğiyle'' ifadelerini kullandı.

CHP’li Gülizar Biçer Karaca, “Pandemi ve Çocuk” kitabında yetişkinler tarafından yaratılan bir dünyada çocuk olarak yaşamanın zorluklarına ve CHP’nin hak temelli çocuk politikasına dair tespit ve öneriler yer aldığını kaydetti. Karaca, “Eğitime erişim engellerinden depreme, sağlık hakkından engelli çocuklara, çocuk işçiliğinden dezavantajlı gruplara, fırsat eşitsizliğinden cezaevlerindeki çocuklara, haklarından yoksun bırakılan çocukların yaşadıkları sorunlar ve alınması gereken önlemler sıralanıyor. Bütüncül bir çocuk politikasının şart olduğunu dikkat çekiyoruz” değerlendirmesini yaptı.

'DEVLETİN ÇOCUK POLİTİKASI DERHAL DEĞİŞMELİDİR'

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı tarafından hazırlanan“Pandemi ve Çocuk” kitabında yer alan bazı tespitler ise şöyle:

  • Çocuklar haklarının öznesi olarak görülmediği için hakları ilk olarak gasp edilen grup olmuştur. Bu hak gaspı “çocukları koruyoruz” mitine dayanmaktadır. Pandeminin ilk aylarındaki bilinmezliği ile virüsün yayılma ve sağlığı tehdit etme olasılıklarına karşı bugün bilgimiz aynı değildir. Pandemi sürecinde devletin gözettiği çocuk politikası derhal değiştirilmelidir. 
  • Genelgelerle nüfusun 1/3’ünden fazlasını oluşturan 18 yaş altı bireylerin temel hak ve özgürlükleri kısıtlanmıştır.
  • Eğitimi; kapalı ortamdaki çocuk sayısını, hijyen koşullarını, öğretmenlerin ulaşım başta olmak üzere planlamalarının yapılarak yaş grupları dikkate alarak planlanmalıdır.