CHP'den 'koronavirüs' raporu: Doktor, hemşire ve yatak sayısı yetersiz

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer'in “Türkiye’nin Salgına Karşı Kırılgan Sağlık Sistemi” adıyla hazırladığı rapor; doktor, hemşire ve hasta yatağı sayısının yetersiz olduğunu gösterdi.17-03-2020 08:02

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer'in, dünyada olduğu gibi Türkiye'de de hızla yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin “Türkiye’nin Salgına Karşı Kırılgan Sağlık Sistemi” adıyla hazırladığı rapor; doktor, hemşire ve hasta yatağı sayısının yetersiz olduğunu bir kez daha ortaya çıkardı.

Taşçıer, raporunda şunlara dikkat çekti:

- 232 bin hasta yatağı var: Türkiye’de hastane sayısı 1534’tür. Olası bir sağlık krizinde daha da önemli olan hasta yatağı sayısıdır. Türkiye’de hastanelerde yaklaşık 231 bin 913 hasta yatağı bulunmaktadır.

- Bin kişiye 2.8 yatak düşüyor: OECD üyesi ülkeler arasında bin kişiye düşen hasta yatağı sayısı bakımından Türkiye 2.8 ile sondan 9. sıradadır. Japonya’da bu sayı 13,1, Almanya’da 8, Fransa’da 6, İtalya’da 3.2’dir.

- Yoğun bakım yatağı sınırlı: Türkiye’de son verilere göre erişkin yoğun bakım hasta yatağı sayısı 24 bin 71 olarak hesaplanmaktadır. 

- Doktor sayısı yetersiz: OECD üyesi ülkeler arasında bin kişiye düşen doktor sayısı bakımından Türkiye 1.9 ile son sıradadır. Avusturya’da bu sayı 5.2, Almanya’da 4.3, İtalya’da 4, Fransa’da 3.4’tür.

‘SAĞLIK HİZMETLERİNİN ÇÖKMEMESİ İÇİN ÖNLEM ALINMALI'

Mahmut Lıcalı'nın Cumhuriyet'te yer alan haberine göre Taşçıer, koronavirüs salgını durumunda hem hasta yatakları hem de doktor sayısı bakımından Türkiye’nin diğer ülkelerden daha kötü durumda olduğuna dikkat çekerek, “Bu virüsün ülkemizde yayılımını minimuma indirebilmek ve sağlık hizmetlerinin ani bir taleple çökmemesi için tüm önlemler hızla alınmalıdır” dedi.