CHP’den kayyuma tepki: Kayyum Saray’ın Meclis'e darbesidir

CHP Genel Başkan yarımcıları Zeynep Altıok ve Veli Ağbaba, Grup Başkanvekili Özgür Özel ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, 28 belediyeye kayyum atanmasıyla ilgili açıklamayı Diyarbakır’da yaptı.11-09-2016 16:07

CHP Genel Başkan yarımcıları Zeynep Altıok ve Veli Ağbaba, Grup Başkanvekili Özgür Özel ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, 28 belediyeye kayyum atanmasıyla ilgili açıklamayı Diyarbakır’da yaptı.

Kayyum atanması ile ilgili AKP’nin meclise teklif getirdiği ve reddedildiğini hatırlatan Özgür Özel “Burada siyasi bir kalpazanlık, siyasi bir evrakta sahtekarlık, Meclis’in iradesine karşı sarayda yapılan bir toplantıyla doğrudan Meclis’in iradesine darbe yapmak vardır.” ifadelerini kullandı. İlk konuşmayı yapan Veli Ağbaba geçmişteki AKP-Cemaat ittifakının altını çizerken “Her yerde FETÖ temizliği yapılıyor. İddia ediyorum FETÖ ile en çok ilişkili kurum AKP’dir.” dedi.

Daha sonra söz alan Zeynep Altıok "Ciddi hak ihlalleri ile karşı karşıyayız, işkence iddialarıyla karşı karşıyayız. CHP olarak, OHAL döneminde ve meclisin tatile girdiği dönemde, İnsan Hakları Komisyonu'nun çalışmaya devam etmesi için çağrıda bulunduk. Sebebi ne olursa olsun, terörle mücadele dahi olsa işkence meşru olamaz ve usul bağımsız yargı hakkıdır." diye konuştu.

İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise kayyum atamalarının 12 Eylül darbesinin yaşandığı ilk günle farksız olduğunu belirtirken, "12 Eylül askeri darbeyi Diyarbakır'da yaşamış biri olarak söyleyelim, o dönemde de bu sabah uyandığımız gibi belediyelere kayyum atandı. Hukuksuz davranmış vatandaşları sağduyuya davet ediyorum, yargı yoluna başvuracağız. CHP olarak Anayasa Mahkemesi'ne başvuracağız. Bunları yaşamış tüm vatandaşlarımızı dayanışma içerisinde mücadele etmeye davet ediyorum." dedi.