CHP'den insan hakları ihlalleri raporu: İşkenceye sonsuz tolerans dönemi

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, hazırladığı Türkiye İnsan Hakları İhlalleri Nisan 2021 Raporu’nu açıkladı. Sadece geçen ay 233 kişinin işkenceye maruz kaldığını belirten Tanrıkulu iktidarı işaret ederek “İşkenceye sıfır tolerans ile geldiler, sonsuz tolerans ile devam etmek istiyorlar” dedi.15-05-2021 14:29

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, hazırladığı Türkiye İnsan Hakları İhlalleri Nisan 2021 Raporu’nu açıkladı. Raporda 16’sı kadın, 249’u iş cinayeti olmak üzere toplam 275 kişinin yaşam hakkının ihlal edildiği kaydedildi.

‘SON 1 AYDA 233 KİŞİ İŞKENCEYE MARUZ KALDI’

Rapora göre bir ayda 32 toplantı ve gösteri yürüyüşüne müdahale edildi, 16 eylem ve etkinlik yasaklandı, eylem ve etkinliklerde 308 kişi gözaltına alındı, 65 kişi katıldığı eylem ve etkinlikler nedeniyle mahkum oldu. Raporda bir ayda 233 kişinin işkenceye maruz kaldığı belirtildi.

‘İŞKENCEYE SONSUZ TOLERANS’

İçişleri Bakanlığı’nın kolluk güçlerinin müdahale ettiği olaylarda telefon ile görüntü alınmasını yasaklayan genelgesini hatırlatan Tanrıkulu, “Adalet ve Kalkınma Partisi işkence sıfır tolerans ile iktidara gelmişti ama şimdi işkenceye ve işkenceciye sonsuz tolerans ile iktidarına devam etmek istiyor” diye konuştu.