CHP, TBMM'deki 15 Temmuz törenine katılmayacak

CHP grup başkanvekilleri tarafından yapılan açıklamada, "Şehit ve gazilerimiz için toplanan paranın ne olduğunun sorulmasından korkan saray düzeni, milletin tüm temsilcilerini kapsayan bir töreni yok etmiştir" denildi.14-07-2020 21:10

İleri Haber

CHP TBMM Grubu, Meclis'te yarın düzenlenecek 15 Temmuz Anma Töreni'ne katılmayacağını duyurdu. Genel Başkan Kılıçdaroğlu da Meclis'teki törene katılmayacağını açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) grup başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç, 15 Temmuz Anma Töreni ile ilgili yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Şehit ve gazilerimiz için toplanan paranın ne olduğunun sorulmasından korkan saray düzeni, milletin tüm temsilcilerini kapsayan bir töreni yok etmiştir. Buna bizim katılmamız mümkün değildir. Bugün, Cumhurbaşkanı ile sınırlanan tören anlayışı şehitlerimizin ruhunu, aziz hatırasını zedeler. Ayrıca gazilerimize karşı kabul edilemez bir tutumdur. Gazileri dışlayan bir töreni, 2 bin 196 gazimize karşı hakaret sayıyoruz.

CHP Grubu olarak denetimli, 15 Temmuz gazilerinin çağrılmadığı, Covid-19 testi yaptırmayan milletvekillerinin alınmayacağı ve Meclis bahçesiyle sınırlanan bir törene katılmayacağız."

KILIÇDAROĞLU DA KATILMAYACAK

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da partisinin TBMM'deki grup toplantısı öncesi gazetecilere açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, "Meclis’teki 15 Temmuz törenine katılmayacağını" söyledi.