CHP: Suudi Kralı’na Sevda Tepesi, milletin çocuklarına şehitler tepesi vadediliyor

Erdoğan'a tepki gösteren CHP Sözcüsü Öztrak, "Senin görevin şehitler tepesini doldurmak değil, evlatlarımız şehit olmasın diye her türlü tedbiri almak. Dünyadaki tüm büyük devletler bunu yapıyor" dedi.02-03-2020 17:53

CHP Sözcüsü Öztrak, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın defalarca tekrarladığı “Şehitler tepesi boş kalmayacak” sözlerine tepki gösterdi. Öztrak, “Suudi Kralı’na Sevda Tepesi’ni tahsis ederken, milletin çocuklarına şehitler tepesini vadediyor” ifadelerini kullandı.

Partisinin Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı ardından kameraların karşısına geçen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sözcüsü Faik Öztrak, Erdoğan'ın perşembe günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile İdlib gündemine ilişkin gerçekleştireceği görüşmeyi Moskova'da yapmasını eleştirdi. Saldırı sonucu 34 askerin İdlib'de hayatını kaybettiğini hatırlatan Öztrak, “Neden bu toplantı Moskova'ya alındı? Neden Putin'in ayağına gidiliyor?” diye sordu.

Moskova ziyareti için, “Trump'ın hakaretlerle dolu mektubunu masanın kenarına iliştirmeye benzemesin. Putin'in gözlerinin içine bakarak sorun” diyen Öztrak, Erdoğan'a, “Cevabını almadan masadan kalkmayın” diyerek şu üç soruyu iletti:

“Askerlerimizi neden şehit ettiniz, sizi uyarmamıza rağmen neden saldırıya devam ettiniz, yaralılarımızı almaya gelen ambulanslarımıza neden ateşi açtınız?”

Öztrak’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

‘ŞEHİTLER TEPESİ’ YANITI

"Erdoğan, sosyetesiyle beraber Beştepe'ye yerleşirken, Suudi Kralı’na Sevda Tepesi’ni tahsis ederken, damadı Kanal İstanbul manzaralı tepede arsa kapatırken, yandaşları memleketin kupon arazilerine çökerlerken, milletin çocuklarına vadede ede şehitler tepesini vadediyor. Biz bu adaletsizliği ve vicdansızlığı toptan reddediyoruz. Senin görevin şehitler tepesini doldurmak değil, evlatlarımız şehit olmasın diye her türlü tedbiri almak. Dünyadaki tüm büyük devletler bunu yapıyor. Diplomasiyle, ekonomiyle, teknolojiyle ordusunu destekleyerek, askerinin tırnağına taş değmesin diye uğraşıyor. Millet ittifakının iktidarında: devlet aklıyla, devlet adap ve edebiyle, devlet vicdanıyla bu milletin evlatları, şehit olmasın diye her türlü gayret sarf edilecektir. Anaların babaların, yavukluların ve evlatların gözyaşı akmasın diye gerekenler yapılacaktır.

‘GÖZ GÖRE GÖRE GELDİ’

Göz göre göre gelen felakete karşı önlem alınmamasından kaynaklanan bu can kayıpları affedilemez. Bu facianın elbette bir siyasi sorumlusu olmasıdır. 'Şehitler tepesi boş kalmayacak' diyerek birileri beceriksizliğine kılıf hazırlayamaz. İktidarı yaklaşan felaket için kaç kez uyardık. Milletimizin evlatlarını Suriye'de hesapsız kitapsız dar bir sahaya sürmeyin dedik. Bu felaket birdenbire değil göre göre geldi.

Helikopterlerimize Suriye hava sahasını bile açmadı Putin. Dostum Putin, dostum Trump diyerek dost olunmadığını artık görmüşlerdir umarız.

‘NEDEN MOSKOVA'YA ALINDI?’

34 şehidimiz varken neden bu toplantı Moskova'ya alındı? Neden Putin'in ayağına gidiliyor? Umarız bu defa Erdoğan sadece Putin ile fotoğraf vermek için bu ziyareti gerçekleştirmez.

Milletimiz şehitlerimiz için cumhurbaşkanından ses beklerken Erdoğan sessizliğe bürünmüş, her gün 4-5 kere işgal ettiği kürsüsünü Hatay Valisi'ne bırakmıştır. Sosyal medyaya karartma uygulanmıştır. Acı olayın yaşandığı gece MYK'mız acilen toplanmıştır. Sabaha kadar durum değerlendirmelerimiz yapılmıştır.

‘CUMHURBAŞKANI BİZZAT GELMELİYDİ’

Anayasamıza göre milli güvenliğin sağlanmasından TBMM'ye karşı cumhurbaşkanı sorumludur. Bu nedenle kapalı oturuma atanmış bakanların değil bizzat cumhurbaşkanımızın katılmasını istedik. Ordu TBMM'ye emanetse, Cumhurbaşkanı bizzat gelmeli, neden ve nasıl 34 şehidimizin olduğunu TBMM'ye anlatmalıydı.

TBMM BAŞKANI MUSTAFA ŞENTOP ELEŞTİRİSİ

BMGK, NATO olağanüstü toplandı ama şanlı ordumuzun emanet edildiği TBMM ne yazık ki olağanüstü toplanamadı. TBMM'nin acilen toplanmasını engelleyen iç tüzük falan değil, şehit analarına ve milletimize diyecek bir şeyi olmayan Erdoğan'dır. TBMM başkanı Erdoğan'ın meclisin iradesine koyduğu ipoteğe karşı çıkamamıştır.

Bütün millet büyük bir hüzün içerisindeyken, tüm muhalefet meseleyi siyaset üstü tutarken, şehit ailelerinin gözyaşları akarken devleti yönetenler bu toplantıda maalesef gülüp eğlenmiştir. Milletimiz vicdansızlığın bu kadarını görünce keşke Hatay valisi konuşmaya devam etseydi demekten kendini alamamıştır.

Biz bu acı hadisenin yaşandığı andan itibaren siyaseti bir kenara bıraktık. Ama gördük ki Erdoğan bu ülkenin cumhurbaşkanı değil partisinin genel başkanı olmayı tercih etmiştir. İhracat, turizm rakamlarıyla zilletin üstünü örtmeye çalışmıştır.

YALOVA BELEDİYE BAŞKANI'NIN GÖREVDEN ALINMASI

34 şehit haberini aldığımız gün Yalova Belediye Başkanımıza hukuksuz bir şekilde görevden el çektirildi. Şehitlerimiz var diye bu konuyu da gündemden uzak tutmaya çalıştık. Bu mudur devlet vicdanı, bu mudur devlet adamlığı? Ne ayıbı, ne günahı, ne utanmayı biliyorlar. Onların adına da bizler utanıyoruz.

Senin görevin şehitler tepesini doldurmak değil, evlatlarımız şehit olmasın diye her türlü tedbiri almak. Millet ittifakının iktidarında devlet aklıyla bu milletin evlatları şehit olmasın diye her türlü gayreti sarf edeceğiz. Gözyaşları akmasın diye gereken her şeyi yapacağız.

ERDOĞAN'A AYLAN BEBEK HATIRLATMASI

(Erdoğan'a Aylan bebek hatırlatması) Yunanistan'ın sınırda bu insanlara yaptığı zulüm asla kabul edilebilir değil. Botlara doldurulan mülteci bebeklerden biri tıpkı Aylan bebek gibi suda boğulursa bunun vicdani sorumluluğunu nasıl taşıyacağız?

BM Genel Sekreteri neden İdlib'de, Hatay'da değil? İnsanlık burada yaşanan drama neden sessiz? Türkiye'nin burada yalnız bırakıldığı açık. Bir 40 milyar dolar daha harcarız derken bunları akıl edecektiniz.

PUTİN'E ÜÇ SORU

Moskova'ya gittiğinizde Putin'e şu üç soruyu sormayı unutmayın ve Trump'ın hakaretlerle dolu mektubunu masanın kenarına iliştirmeye benzemesin, Putin'in gözlerinin içine bakarak sorun; ‘askerlerimizi neden şehit ettiniz, ilk saldırıdan sonra sizi uyarmamıza rağmen neden saldırıya devam ettiniz, yaralılarımızı almaya gelen ambulanslarımıza neden ateşi açtınız?’ Bu soruların cevabını almadan masadan kalkmayın.

Erdoğan'a şunu hatırlatmak lazım. Eğer bu savaşsa olan biten anayasaya aykırıdır. TBMM olarak biz kendilerine savaş izni vermedik. O yetki bizde. Bizim verdiğimiz tezkere şunu söylüyor, terörle mücadele ve göçün engellenmesi için verdik bu tezkereyi.

BAHÇELİ'NİN KILIÇDAROĞLU'NUN ELİNİ SIKMAMASI

Bahçeli'nin eline değil yüzüne baktım. Yere doğru bakıyordu. Yüzünde ciddi bir mahcubiyet ifadesi vardı. Elini sıkmaması genel başkanımız açısından bir eksiklik değildir.”