CHP Sözcüsü Öztrak'tan Adalet Bakanı'nın sözlerine yorum: Hep birlikte maklubeyi kaşıkladılar

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün AKP içinde 'Pelikancılar' olarak bilinen gruba dair yaptığı konuşmasını yorumladı. Öztrak, "Hep birlikte maklubeyi kaşıkladılar" yorumunda bulundu.19-09-2019 15:15

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün "Düne kadar FETÖ’cülerle aynı maklubeye kaşık sallayanlar bugün çıkıp bize FETÖ ile mücadele dersi vermeye kalkışmasın" sözlerini yorumladı. Öztrak, "Bu mesajın kime olduğunu bilemem. Maklubeyi hep birlikte avuçladılar. Bizim talebimiz FETÖ'nün siyasi ayağının ortaya çıkması" dedi. 

Öztrak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. BDDK'nın kurucu üyelerinden olduğunu anımsatan Öztrak, "BDDK mevzuata uymayan bankalarla ilgili gerekli işlemleri yapmalı. Uzunca bir süredir iktidar kendi çıkardığı ekonomik krizin sonuçlarını dış güçlere yıkmaktadır" diye konuştu. 

'HESABINI KİM VERECEK!'

Öztrak, "46 milyarlık batık kredinin buzdağının sadece görülen kısmı olduğu görülmektedir. Batan kredileri hangi bankalar kimlere verdi? Zarar bankaların üstünde mi kalacaktır yoksa hazine mi giderecektir?Hiçbir şey yoktan var olmaz; varken de yok olmaz. Bu işler bu kadar kolay mı? Batan 46 milyar liranın hesabını kim verecek? Herkesi kucaklayan büyüme diyoruz, sürdürülebilirlik diyoruz, yandaşlar 'CHP'nin çözümü yok' deniyor. Derdin dermanı CHP'de. Borcu geri ödeyecek döviz bulamıyorlar. 17 yıldır geçmişimizi yediler, geleceğe de ipotek koydular" ifadesini kullandı. 

'TANK PALET FABRİKASINI PEŞKEŞ ÇEKMEYE ÇALIŞIYORLAR'

Öztrak, "Tank Palet Fabrikası'nı kiraya vereceklerini söylediler. Önümüzde kapı gibi Türk Telekom örneği var.  'Özelleştirme değil' dediler, çıktık belgeyi ortaya koyduk. 50 milyon dolar yatırılacak diye Tank Palet Fabrikası'nı peşkeş çekmeye çalışıyor. Kararın da kararnamenin de ne olduğunu biliriz. Türkiye'nin gündemini aylarca meşgul etmiş bir kararın yayınlanmaması milletten kaçırılması demektir. Fabrika Katar ordusuna gitmiş. Yandaşınızın şirketine kaç tank alma garantisi verdiniz? Cumhuriyetin bize bıraktığı kamu mallarını sattılar doymadılar" dedi. 

Öztrak açıklamasını şöyle sürdürdü: 

"Vatandaşın mı yandaşların mı beklentilerine cevap verecekler. Takke düştü kel göründü. Gelir dağılımı 2014’ten bu yana bozuluyor.  Saraydaki çıktıkları kibir  kulelerinden gençlerimizin durumunu görmüyor. Bunlar milleti unuttu, sarayda ejder suları, zırhlı Mercedes araçlar... 

Kasaba üniversitelerini siz açtınız. Buradan çıkınca iş bulamaman normal diyorsunuz. 'Milletin çoluğuna çoğuna iş bulmak benim görevim değil' diyorsan ne yapacaksın sen?"

Öztrak, İyi Partili Lütfü Türkkan'ın Millet İttifakı'na yönelik açıklamasına ilişkin gelen soruya, "Son seçimlerde Millet ittifakı son derece değerli bir işlev görmüştür. Bu milletin makus talihini değiştirmiştir. Millet İttifakı’na değersizleştirmeye hakkımız yoktur" yanıtını verdi. 

Öztrak, "FETÖ borsalarından, Tamince'nin istisnai muameleye tabii tutulmasından uzun zamandır bahsediyoruz" dedi.