CHP Sözcüsü: FETÖ'nün siyasi ayağı düğmeye basmıştır

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, seçim sonuçlarına ilişkin yapılan itirazlara ilişkin açıklama yaparak " FETÖ'nün siyasi ayağı düğmeye basmıştır. Biz darbeye geçit vermeyeceğiz" dedi.05-04-2019 15:03

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Sözcüsü Faik Öztrak, AKP'nin yaptığı seçim sonuçlarına ilişkin itirazlara ve açıklamaların hukuksuz olduğunu belirterek "Biz darbeye geçit vermeyeceğiz" dedi.

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, seçim sonuçlarına ilişkin yapılan itirazlara ilişkin açıklama yaptı. Öztrak'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"Kampanya döneminde yaşanan adaletsizliklere milletimiz sandıkta gereken cevabı verdi. 31 Mart seçimleri sadece kampanya süreci ile değil seçim bittikten sonra da çok hatırlanacak bir sürece benziyor. Sandık demokrasinin namusudur. Hukuk güvenliğinin kalmadığı yerde sandık güvenliği de tehlikeye düşer. YSK bu sorumlulukla hareket etmek zorundadır. YSK'nın geçmiş uygulama ve kararlarına bu seçimde sahip çıkmaması üzerindeki olağanüstü baskılarına bağlanabilir.

'YSK'NIN KARARI TALEP EDEN PARTİYE GÖRE DEĞİŞMEZ'

İstanbul ve Ankara kararları YSK'nın geçmiş kararlarına aykırıdır. İYİ Parti'nin Balıkesir itirazının reddi de İstanbul kararlarının tam tersidir. Benzer durumlarda benzer kararlar uygulanır, talep eden partiye göre değişmez. Hukuk güvenliği dediğimiz şey de budur.

AKP Genel Başkanı seçimden önce yaptığı açıklamalarda İstanbul'da 280 binden fazla kişiyi görevlendirdiklerini söylemiştir. Bu kadar insanın önünde iddia ettikleri usulsüzlük nasıl yapılmıştır? Parti temsilcileri bu usulsüzlüklere neden itiraz etmemiştir?

'SANDIK BAŞINDA İTİRAZ EDİLMEMİŞ OYLARIN SAYILMASINI İSTEMEK DELİLSİZ İTİRAZDIR'

Seçim bitecek kaybettiğinizi göreceksiniz, geçersiz oyları bir daha sayalım diyeceksiniz. İtiraz haktır, ama bu hak hukuka uygun kullanılmalı, iyi niyetli olmalıdır. Sandık başında itiraz edilmemiş, şerh düşülmemiş oyların sayılmasını istemek hukuken delilsiz itirazdır.

'ESAS DARBECİLİK SANDIK SONUCUNDAN ÇIKAN MİLLET İRADESİNE VURULMAYA ÇALIŞILAN DARBEDİR'

Sandıktan Ekrem İmamoğlu çıkınca hile ve şaibe var demeleri trajikomiktir. Seçim kazanılırsa milli irade, kazanılmazsa şaibe. Buna kargalar bile güler! Milletimiz elbette buna itibar etmemektedir. Esas darbecilik sandık sonucundan çıkan millet iradesine vurulmaya çalışılan darbedir. Yapılan itirazlar iyi niyetli değildir. Sayım süreci başladıktan sonra savcıların seçim kurullarında görev yapan sandık kurulu yetkilileri hakkında araştırma başlatmaları, seçim kurullarına polislerin gönderilmesi kabul edilemez. Adalet bakanı neyi soruşturmaktadır?

Sandıktaki oylarla İçişleri Bakanlığı'nın ne ilgisi vardır?

AKP'nin Büyükçekmece'deki seçimlerin iptali talebi son derece ilginçtir, işlerin nereye gittiğini göstermektir. Kafalarda böyle bir senaryo yavaş yavaş yazılmaya başlanmıştır. Geçersiz oylardan bir şey çıkmayacağını görenler seçimi iptal etmeye çalışıyorlar. Seçimi çalmaya niyetlendiklerini açık seçik ortaya koyuyor.

'FETÖ'NÜN SİYASİ AYAĞI DÜĞMEYE BASMIŞTIR'

Planlanmış bir senaryo seçimin ertesi gününden itibaren ortaya konmuştur, FETÖ'nün siyasi ayağı düğmeye basmıştır. Milletin iradesine musallat olmaya çalışıyorlar.

Sandıkta oy çalamayanların amacı masa başında milletin iradesini çalmaktır. Biz bu senaryoları 7 Haziran'dan sonra bir kez daha yaşamıştır. Milletimiz bunun demokrasimize karşı bir kumpas olduğunun farkındadır.

Seçilmiş belediye başkanlarımızla, milletvekillerimizle, gönüllülerimizle milletin oylarına sahip çıkmak için mücadele etmeye devam edeceğiz.

'BU FARKIN KAPANMAYACAĞI ORTADADIR'

İstanbul'la ilgili sabah elimize gelen rakamlar: 17 ilçede geçersiz oyların sayımı bitmiştir. 119 bin 652 oy sayılmıştır. AKP'ye 2 bin 184 oy, 785 oy İmamoğlu'na yazılmıştır. 18 bin 742 dir aradaki fark. Bu farkın kapanmayacağı ortadır.