CHP Milletvekili: Sütün litresi 21 liraya çıkabilir

CHP Milletvekili: Sütün litresi 21 liraya çıkabilir

CHP'li Bekir Başevirgen, sütün litresini 21 liraya çıkarabileceğini söyledi.

Sütün önümüzdeki dönem olası maliyetini ilişkin hesaplama yapan CHP Milletvekili Bekir Başevirgen, ambalajlı sütlerin litresini 21 liraya çıkarabileceğini söyledi.

CHP Manisa Milletvekili ve Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Bekir Başevirgen süt maliyetini hesaplayarak, önümüzdeki süreçte sütün yükselebileceği hesapladı. Önümüzdeki süreçte hayvan yeminin ana ham maddeleri olan arpa, buğday ve mısırın 5 liranın üzerinde fiyatlanacağı ve bu maliyet artışlarının bile tek başına konsantre yem fiyatını 6 liraya çıkaracağının tahmin edildiğini söyleyen Başevirgen, buna bağlı olarak özellikle pastörize süt fiyatında büyük bir artışın yaşanacağını söyledi.

'SÜTÜN LİTRESİNİ 21 LİRAYA TÜKETEBİLİRİZ'

Sözcü'den İlker Kılıçaslan'ın haberine göre "İktidar verdiği sözü tutar ve yem-süt paritesini 1,10'a çıkarırsa önümüzdeki dönemde çiğ süt alım fiyatının asgari 6,60 lira olması kaçınılmazdır" diyen Başevirgen, "Bu artışların 1 litre pastörize karton ambalajlı süt fiyatına yansıması da 21 lira civarında olacaktır. Pastörize sütün litresini 21 liraya tüketebiliriz" dedi.

'YÜZDE 87 ZAMLANDI'

Süt maliyetlerindeki artışın korkuttuğunu, yetiştiriciden litresi 4,70 liradan alınan çiğ sütün işlenerek ambalajlı pastörize süt halini aldığında tüketiciye 15 liraya satıldığı bilgisini veren Başevirgen, "Geçen yıl bu fiyat 8 lira civarındaydı. Yani 1 litre ambalajlı pastörize süt, geçen yıla göre yüzde 87 oranında zamlandı. Fakat 2,80 lira olan yetiştiricilerimizin çiğ süt satış fiyatı yüzde 68 artarak 4,70 liraya çıkabildi. Yani sanayiciye gücü yetmeyen iktidar yine üreticilerimizi mağdur etti" ifadelerini kullandı.

DAHA FAZLA