CHP Milletvekili: Son 3 yılda engelli olmayan 442 bin kişiye 11.6 milyar lira usulsüz ödeme yapıldı

CHP Milletvekili: Son 3 yılda engelli olmayan 442 bin kişiye 11.6 milyar lira usulsüz ödeme yapıldı

CHP Milletvekili Ali Fazıl Kasap, Sayıştay raporlarına yansıyan verilere göre son 3 yılda engelli olmayan 442 bin kişiye 11.6 milyar lira ödeme yapıldığını belirtti. Konuya ilişkin araştırma önergesi ise reddedildi.

CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap'ın Sayıştay'ın raporuna dayanarak verdiği Meclis önergesi AKP-MHP oylarıyla reddedildi. Rapora göre, son 3 yılda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından engelli olmayan 442 bin 309 kişiye, 11.6 milyar TL usulsüz ödeme tespit edilmişti.

CHP'li Ali Fazıl Kasap da engelli olmayanlara yapılan usulsüz ödemenin araştırılması için verdiği Meclis araştırma önergesinin gerekçesini ise şu sözlerle açıkladı:

"2018 ve 2019 yıllarında Sayıştay'ın da tespit ettiği üzere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı engelli olmayan tam 442 bin 309 kişiye toplam 6.9 milyar lira usulsüz ödemede bulundu. 2020 yılında da usulsüz ödemelere devam edildi. Kamu zararı son 3 yılda yaklaşık 11.6 milyar TL'ye ulaştı. Tüyü bitmemiş yetimin ve gerçekten engelli olan ama engelli maaşı alamayan binlerce insanın hakkı gasp ediliyor. Mızrak artık çuvala sığmıyor. Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. Aile Bakanlığı'nın bu usulsüzlüğüne göz mü yumacaksınız? Gerçek engelli vatandaşlarımızın hakkını korumak için bu Meclis araştırma önergesine kabul oyu verin, yapılan haksızlığa, usulsüzlüğe bir itirazınız olsun."

'MİLLETİN KARŞISINDA OLDUĞUNU BİR KEZ DAHA ORTAYA KOYDU'

Sözcü'de yer alan habere göre söz konusu önerge  AKP ve MHP oylarıyla reddedilirken, Kasap da "Dibine kadar yolsuzluğa batmış, usulsüzlükte sınır tanımayan Cumhur İttifakı oylamada tutunduğu tavırla kamunun zarara uğratılmasına göz yummuş, milletin yanında değil karşısında olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur" ifadesini kullandı.