CHP Milletvekili Murat Emir: ‘Yerli sentezle üretildi’ denilen ilacın hammaddesi Hindistan’dan geliyor

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın 'Yerli sentezle üretildi' dediği Favicovir ilacına ilişkin, "Yerli sentez diye başvurmuş ama kendisi ithal ürün kullanmış” şeklinde konuştu.19-11-2020 12:53

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın "Yerli sentezle üretildi" diyerek duyurduğu Favicovir ilacına ilişkin dikakt çeken açıklamalarda bulundu. 

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Sağlık Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde konuşan CHP'li tıp hekimi Emir, “Sayın Bakan, yeni Bakan yardımcınız hayırlı olsun. Bu gidişle bütün Medipol'ü Sağlık Bakanlığına taşıyacak gibi görünüyorsunuz. Medipol aşkınız hiç bitmedi. Yine, bir Medipol aşkından bahsedeceğim. 12 Haziran'da Sanayi Bakanı büyük bir müjde verdi dedi ki 'Medipol ve bir ilaç firması ortaklığında yerli ‘favipiravir’ üreteceğiz.' Söz verdiler ama o ilaca ruhsat verebilmek için daha önce martta, nisanda başvurmuş olan 3 firmanın başvurusu bekletildi ve 10 Temmuz’dan sonra ruhsatlandırıldı bunlar, üretime başladılar" ifadelerini kullandı.

Murat Emir şunları kaydetti:

"Biz de sevindik, gururlandık ama bakın elimde gümrük girişleri var. Atabay firması, yani Medipol'ün ortaklaştığı Atabay firması Temmuz ayından sonra 2 bin 222 kilogram yani 280 bin kutuluk Hindistan'dan favipiravir hammaddesi ithal etmiş. Dolayısıyla, size yerli sentez diye başvurmuş ama kendisi ithal ürün kullanmış, bilginiz olsun. Bu ruhsat geçerli midir, bu ruhsat eksikse, yanlışsa gereğini yaptınız mı?

BAKAN KOCA YANIT VERMEDİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise toplantıda üç firmanın ruhsat başvurularının bekletildiğini açıklayarak, şunları belirtti:

"Çin'den 140 dolara alınan ilacın yerlileştirilmesi çalışmaları yürüttük ve bu ilacı sentezlemek üzere, kurucusu olduğum üniversiteden bir öğretim üyesi arkadaş, bilinen bir firmaya sadece proje desteği verdi. Sentez başarıldı. Bu arada 3 tane farklı firma da hammaddesini ithal ederek müracaatını yaptı. Bu 4 firma rekabet halindeydi ve 'tek firmaya olmayacak, 4 firmaya birlikte verilecek, 13-14 dolardan da fazla fiyatı olmayacak' dedim. 2 firma hemen kabul etti. Devamında biz 4 firmaya ruhsat verdik."

'ÇELİŞKİLERİ GİDEREMEDİ'

Fahrettin Koca’nın, firmaların bekletilmesine ilişkin çelişkileri gideremediğini belirten Emir, “Diğer firmalar Mart ve Nisan aylarında başvuru yapmış olmalarına rağmen aylarca bekletildi. O zaman da gündeme getirmiştik ve sormuştuk. Bu firmalar neden bu kadar bekletildi? Bakan, Medipol-Atabay ortaklığını bekletmiş gibi anlatıyor, ama tam tersi bir durum var ortada. Dolayısıyla bakan, bu çelişkileri gideremedi” diye konuştu.