CHP, İstanbul'daki yerel seçimin tamamının iptali için YSK'ya başvuracak

CHP’nin Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptali kararını nedeniyle İstanbul’daki tüm seçimin iptal edilmesi için yarın başvuru yapacaklarını söyledi.07-05-2019 21:05

CHP’nin Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptali kararını nedeniyle İstanbul’daki tüm seçimin iptal edilmesi için yarın başvuru yapacaklarını söyledi. 

Yakupoğlu, “İlçe belediye başkanı, ilçe belediye meclis üyesi, muhtarlıklarda seçimleri yapan sandık kuruluyla ilgili seçim iptali başvurusu yapacağız” dedi.

Habertürk TV’de yayınlanan “Kübra Par’la Açık ve Net” programına katılan CHP’nin Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptal edilmesi hakkında açıklamalarda bulundu.

İstanbul’la ilgili itirazların 36 gündür YSK gündeminde olduğu hatırlatan Yakupoğlu, süreçle ilgili şunları söyledi:

“AK Parti’nin YSK’ya önce olağan itirazı geldi, Büyükçekmece ile ilgili. Ardından olağanüstü itirazla yine Büyükçekmece getirildi. Daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediye seçiminin iptali ile geldi, daha sonra ek taleple gelindi. Bütün bu talepler zaman içinde YSK tarafından inceleniyordu. AK Parti’nin o meşhur üç bavulla delillerini YSK’ya getirdiğinde bunlar tasnif edilip sisteme yüklendi. Kısıtlı, tutuklu, ölü seçmenlerle ilgili kısmı Seçim İşleri Genel Müdürlüğü tarafından incelenmesine karar verildi. Sandıklardaki oy hareketleri kamu görevlisi olmayan sandık üyeleriyle ilgili Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğü görevlendirildi.”