CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel: AYM'nin özür borcu var

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, AYM'nın Barış Akademisylenleri hakkındaki kararını değerlendirdi. Özel, "Yapılanlardan dolayı amasız, fakatsız bir özür bekliyoruz" dedi.26-07-2019 22:29

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) Barış Akademisyenleri'nin hak ihlaline uğradığına yönelik kararıyla ilgili, "Yapılanlardan dolayı amasız, fakatsız bir özür bekliyoruz" dedi. Özel açıklamasınd, "Anayasa Mahkemesi, bugün kendisinin de OHAL KHK'sına ilişkin kararıyla ne büyük bir yanlış içinde olduğunu tescil ediyor. Bugün ortaya çıkıyor ki yapılan iş Anayasa'ya aykırı" ifadesini kullandı.

Gazete Duvar'ın haberine göre, AYM kararını yazılı bir açıklamayla değerlendiren Özel, "Anayasa Mahkemesi barış akademisyenlerine ilişkin kararıyla; olağanüstü halin en tartışmalı kararını mahkum etmiştir" derken, şöyle devam etti:

"OHAL yetkisini 15 Temmuz'dan sonra FETÖ ile mücadele için alıp, FETÖ ile tarihsel bir husumet içinde olan, FETÖ'nün bağnaz, dogmacı, aklı ve bilimi dışlayan yapısına karşı akademide mücadele eden FETÖ'nün rakiplerini, sadece kendisine muhalif oldukları için hedef seçenler, 12 Eylül ve 16 Nisan antidemokratik anayasalarına rağmen ve Anayasa Mahkemesi'nin malum kompozisyonuna rağmen, Anayasa, tarih ve vicdan karşısında bu kararla mahkum olmuştur."

AKP’YE ‘ÜÇLÜ REÇETE’

Özel, "AYM kararından sonra hükümetin hukuka zerre kadar saygısı, Anayasa'ya zerre kadar bağlılığı varsa akademisyenlerin ellerinden alınan akademik görevleri, pasaportları ve bütün hakları iade edilmeli, süreç içindeki zararları da tazmin edilmelidir" dedi. AKP'ye "Özür, Hakların iadesi ve Tazmin" den oluşan üçlü bir reçete sunan Özel, şunları ifade etti:

"Yapılanlardan dolayı amasız, fakatsız bir özür bekliyoruz. Bütün hakların iadesi çok hızlı şekilde gerçekleşmeli ve aradaki süreçteki mağduriyetler olabildiğince tazmin edilmelidir. Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan'ın dün yaptığı ve kendi kararlarından sonra başka bir başvuruya gerek olmadan işlem yapılması gerektiği biçimindeki açıklamalarının da bu süreçte altını çizmek gerekiyor."

OHAL KHK’LARI DENETİMİ YAPILABİLSEYDİ…’

Barış akademisyenlerine Anayasa Mahkemesi'nin bir de özür borcu bulunduğunu belirten Özel, "Anayasa Mahkemesi, OHAL'in ilk günlerinde OHAL KHK'sının içine bakmam diyerek, hükümete bu cesareti verdi. Eğer OHAL KHK'larının kapsamlı denetimi yapılabilseydi, bu kararlar zaten verilemezdi. Anayasa Mahkemesi, bugün kendisinin de OHAL KHK'sına ilişkin kararıyla ne büyük bir yanlış içinde olduğunu tescil ediyor. Bugün ortaya çıkıyor ki yapılan iş Anayasa'ya aykırı. OHAL KHK'sının içine bakmam diyen Anayasa Mahkemesi, önceki kararıyla hükümete anayasayı OHAL süresince çiğneme imkanı tanımıştı. Anayasa Mahkemesi'nin tarih önünde bu sorumluluğunu da unutmamak lazım" dedi.