CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek: 13729 oyla kazanan Ekrem İmamoğlu'nu artık tebrik etsinler

AKP'nin İstanbul seçimlerine yaptığı itiraza dair açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, "AK Parti böyle devam ederse Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mazbatası iptal edilebilir" dedi.17-04-2019 13:24

İleri Haber

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, AKP'nin İstanbul seçimlerini iptal için yaptığı başvuruda yer alan itirazlara yanıt verdi.

Erkek'in konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

" - Dilekçeyi izlediğimizde YSK'yı, Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı'nı itham ettiğini görüyoruz. Seçmen kütüklerini onlar oluşturuyorlar. CHP oluşturmuyor.

- Deniyor ki 1129 ölü seçmen var. O tarihler arasında İstanbul'da bu kadar insanın yaşamını yitirmiş olması çok muhtemel. Bunları YSK biliyor.

- İtiraz hakları vardı. 26 Şubat 2 Mart arasında niye bu itirazlar yapmadı. Niçin itiraz etmediniz? Seçmen listesine, sandık kuruluna itiraz etmiyorsunuz seçimler bittikten sonra gündeme taşıyorsunuz. Düzeltilen maddi hataları dahi belge olarak size sundular. Takvim içerisinde seçmen listeleri askıya çıkar, itirazlar yapılır ve her şey kesinleşir. Orada her şey biter. 'Hafif kanunsuzluk' diye bir tabir kullanıldı. O da çok ilginç. İlk defa karşılaşıyoruz.

- (Ali İhsan Yavuz'un "KHK ile ihraç edilenler seçmen olamazlar" iddiası üzerine) Çok vahim bir açıklama. O maddede belirtilen 'mahkeme kararıyla' kısıtlı olanlar ve kamu hizmeti yasaklananlardır. Siz KHK ile ihraç edilenlerin seçme hakkını nasıl ellerinden alırsınız?

- Cezaevi seçmen listeleri siyasi partilere verilmez. YSK vermez seçmen listelerini. AK Parti bu listeleri nereden aldı? Adalet Bakanlığı da bu işin içinde.

- Büyükçekmece'de Hasan Akgün ilk defa seçim kazanmıyor. 6.dönemine girdi. Deniyor ki Büyükçekmece'de belediye işçisi görevlendirildi diyor. Kim talep etti? Valilik talep etti. Bu Türkiye'nin her yerinde böyledir. Bu kişi 18 Ocak'ta tutuklandı. Seçmen listeleri 31 Ocak'ta kesinleşti. Büyükçekmece'yle ilgili organize usulsüzlük yapıldıysa kamu görevlileri yapmıştır. Hangi görevliler yapmıştır açıklayın. Nüfus müdürünün çok sıkı bir AK Partili olduğu, Sayın Erdoğan'ın yakını olduğu biliniyor.

- (Mühürsüz oyların dilekçede yer alması üzerine) Diyorlar ki, 5388 çetele, yani oy sayım cetvelinde mühür yok. Toplam 62 bin çetele falan var en az. Siz referandumda YSK'ye milyonlarca mühürsüz oy pusulası geçerli sayılsın diye dilekçe verdiniz. AK Parti böyle devam ederse Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mazbatası iptal edilebilir.

- Mağlubiyetin üzerini örtmek için yapılan açıklamaları dinledik. 1 Nisan'da da kazanan Ekrem İmamoğlu'ydu, 17 Nisan'da da Ekrem İmamoğlu. Fark ne kadar? 13 bin 729. 3870 farkla kazandık diyenler, 13729 oyla kazanan Ekrem İmamoğlu'nu artık tebrik etsin."