CHP, Çakıcı'yı makamında ağırlayan Edirne Belediye Başkanı hakkında inceleme başlattı

CHP, suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı’yı makamında ağırlayan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan hakkında inceleme başlattı.28-10-2020 11:10

CHP, organize suç örgütü lideri olmaktan hüküm giyen ve nisan ayında AKP ve MHP'nin oylarıyla Meclis'ten geçen infaz yasasıyla tahliye edilen Alaattin Çakıcı'yı pazartesi günü makamında ağırlayan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan hakkında soruşturma başlattı. 

BBC Türkçe’den Ayşe Sayın’ın haberine göre, ziyaret görüntülerinin sosyal medyada yayılması büyük tepki çekti. Tepkilerin ardından CHP yöneticileri Recep Gürkan'dan bilgi aldı. Gürkan, görüşmenin spontane gerçekleştğini söylerken, 'geçmişte cezaevinden arkadaşı olan ortak bir arkadaşlarının talebi doğrultusunda' görüştüğünü belirtti.

Olayla ilgili inceleme başlatan CHP yönetiminin disiplin süreci dahil bütün seçenekleri değerlendirdiği kaydedildi.

'GERÇEKTEN AÇIKLAMASI ZOR'

CHP'li üst düzey bir yönetici, Gürkan'ın tavrına anlam veremediklerini ve son derece yanlış bulduğunu ilettiğini de belirterek, disiplin sürecinin işletilip işletilmeyeceği konusunun yetkili kurullarda değerlendirileceğini belirtti.

Söz konusu yönetici, "Kendisiyle görüşüp, bilgi aldık. O da kendince açıklamalarda bulundu. Bu gerekçeleri yetkili kurullarımız değerlendirir ve buna göre bir karar verir. Kendisi aslında deneyimli bir belediye başkanımız. Geçmişte milletvekilliği de yaptı, gerçekten açıklaması zor" dedi.

NE OLMUŞTU?

Recep Gürkan ziyareti sosyal medya hesabından, "Sayın Alaattin Çakıcı, Belediyemizdeki Ulu Önderin 4 gece konakladığı Atatürk Odası'nı ve bizleri ziyaret etti. Kendilerine Atatürk portresi ve Belediyemiz tarafından basılan Nutuk kitabını hediye ettik" şeklinde bir açıklama yaparak duyurmuş ve ziyarete ilişkin fotoğrafları da paylaşmıştı.

Alaaddin Çakıcı'nın Twitter hesabından da ziyarete ilişkin şu açıklama yapılmıştı:

"Alaattin Çakıcı yakın dostu olan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'ı makamında ziyaret ederek 1927 yılında Fransız fotoğrafçının çektiği resmin aslını Alaattin Çakıcı'ya makamında hediye etmiş, ayrıca çok yakın dostu Mustafa Altunhan'ın özel misafiri olarak birlikte Edirne Belediye Başkanını ziyaret ederken Alaattin Çakıcı'nın yakın arkadaşı Vahit Kayrıcı bu ziyarette birlikte Edirne'ye gelmiştir."