CHP belgeleri dağıttı: Okunmuş 1 dolarlardan sihirli 1 sterlinlere

CHP, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yakınlarının yurt dışına para transfer etmesiyle ilgili belgeleri basına dağıttı. CHP Parti Sözcüsü Bülen Tezcan, "Okunmuş 1 dolarlar vardı, sihirli 1 sterlinler devrine geçtik" dedi.01-12-2017 11:24

CHP'li Bülent Tezcan  Erdoğan'ın yakınlarının yurt dışına para transfer etmesiyle ilgili belgeleri düznlediği basın toplantısında paylaştı.

Tezcan "Orjinallerini savcılığa vereceğiz, kutuyu açtık kapattık sanmayın" diye konuştu.

İlk dakikalarında toplantıyı canlı yayınlayan CNN Türk ve NTV, daha sonra yayını kesti.

'AÇTIRMA KUTUYU SÖYLETME KÖTÜYÜ'

Tezcan’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

Açtırma kutuyu söyletme kötüyü derler. Mübarek cuma günü, bize kutuyu açtıracaklar. Biz, TBMM bu konuyu görüşsün dedik ama hakim irade bu konunun görüşülmesinden anlaşılan o ki rahatsız. Biz kutuyu açtık, bundan sonraki artık kutunun içinden çıkanlardan kimin rahatsız olacağı ile ilgili.

Araştırma önergemiz AK Partili vekillerin oyuyla reddedildi. Parmak hesabı, vicdan hesabına hakim geldi. Hani diyorlardı ya, niye paylaşmıyorsunuz diye.

Paylaşacağız. Şimdi milletle paylaşacağız.

Size gösterdiğim bu belgeleri size dağıtacağım.

Bizi susturmaya gücün yetmeyecek. Gerçeğin gücü her şeyin üzerinde.Önce, ‘Bu belgeler sahte’ dediler. Sonra ‘Ticari ilişki var’ dediler. Ona da bakacağız nasıl bir ilişki diye. Ondan sonra çarşamba günü Sayın Erdoğan, ‘Şirket satışı karşılığı aldığı para’ dedi.

'BİZ SAHTE İŞ BİLMEYİZ'

Sahte diyenler şunu biliniz. Biz sahte işi bilmeyiz. Ama off-shore adalarında iş tutmayı becerenler, sahte işlemlerin nasıl yapılacağını çok iyi bilir. Biz yapmaya kalksak ayağımıza dolaşır. Savcılık da istemiş, vereceğiz savcılığa.

'HANGİ ŞİRKETİ SATTINIZ?'

Dediler ki 'Şirket satışı için verildi' dediler. Nasıl bir şirket satışı bu? Hangi şirketi sattılar? 15 milyon dolar bu dekontlarda. İkinci soru bu şirketin ortakları kim? Bu şirketin ortaklarını çıkarın, kamuoyu bilecek. Üçüncüsü sermayesi ne kadar bu şirketin? 15 milyon dolara satılmış, 1 sterlinlik bir şirket almış. Biz bir şirket satışı bilmiyorduk. Şirket satışı gürültüyle üstü örtülemez. Bu nasıl ticaret? Bir sterlinlik şirket, 15 milyonluk ödeme… Bunun adı ticaret. Nasıl ticaret?

Kazım Öztaş kimdir? Önce Sıtkı Ayhan kuruyor, Kazım Öztaş'a satıyor. Öztaş, 20 gün içinde 15 milyon doları nasıl denkleştiriyor? Satışlardan sonra Bellway'in eski ve yeni ortakları, bunların ortakları başka ne işler yapmışlardır? Kamuoyu bunları merak ediyor. Bunlar ne kadar vergi ödemiş, ne kadar kazanç elde etmiş? Geliri ne? Bu basit bir ticari ilişki değildir. Okunmuş 1 dolarlar vardı, sihirli 1 sterlinler devrine geçtik.  

'BELGELERİN ORJİNALİNİ SAVCILIĞA VERECEĞİZ'

Bu arkadaşlarımızın ada hassasiyetini biliyoruz. Daha önce sayın Başbakan'ın çocuklarının off shore adalarında hesabı çıkmıştı. Şimdi belgeleri ortaya koyduk. Ama bir şeye üzülüyoruz. Aynı ada hassasiyetini Yunanistan’ın işgal ettiği Ege adalarında da göstermelerini bekliyoruz. Ortada milletin vicdanını yaralayan bir hırsızlık vardır Belgeleri sizlerle paylaşacağız. Belgelerin orijinallerini savcılığa vereceğiz. Kutuyu artık açtık."