CHP açıkladı... Dövizle birlikte artan dış borç ne kadar?

1 yılda ödeyeceğimiz 176 milyar dolar dış borç sırf bugün 20 milyar TL arttı! İşte dışa bağımlılık" diyen Selin Sayek Böke, iktidarın ekonomi bilimine ve gerçeklere sırtını döndüğünü vurguladı.28-09-2020 20:46

İleri Haber

CHP’li Selin Sayek Böke, TL’nin dolar karşısındaki bugünlü değer kaybının 20 milyar dolarlık bir dış borç artışı yarattığını söyledi. Selin Sayek Böke, Bugün TL, dolar karşısında 12 kuruş değer kaybetti. 1 yılda ödeyeceğimiz 176 milyar dolar dış borç sırf bugün 20 milyar TL arttı! İşte dışa bağımlılık" dedi.

Türk Lirası’nın (TL) döviz karşısındaki değer kaybı artıyor. Bugün dolar/TL 7,78’i görürken, euro/TL ise 9,07’yi gördü. Konuyla ilgili bugün Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Sekreteri Selin Sayek Böke iktidarın ekonomi politikalarını eleştirdi.

"Kamu zararına dövizle hazine garantilerinde ısrar eden, Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) müteahhitleri üzülmesin diye siper olan iktidar, önce şunların hesabını versin: Bugün TL, dolar karşısında 12 kuruş değer kaybetti. 1 yılda ödeyeceğimiz 176 milyar dolar dış borç sırf bugün 20 milyar TL arttı! İşte dışa bağımlılık" diyen Selin Sayek Böke, iktidarın ekonomi bilimine ve gerçeklere sırtını döndüğünü vurguladı.

CHP Genel Sekreteri şu paylaşımları yaptı:

İktidar, ekonomi bilimine ve gerçeklere sırtını dönüp 120 milyar$ rezervimizi heba etti. Güveni yıktı; paramız pul oldu. TL sadece Ağustos’tan bugüne %10 değer kaybetti, ve biliyoruz ki TL %10 değer kaybedince enflasyon 1,5 puan artıyor. Saray enflasyon yaratıyor, halk eziliyor.

Faiz düşürdüler olmadı. Faiz arttırdılar olmadı. Meselenin salt bir faiz politikası olmadığı çok açık. Acilen bu rantçı ve borç temelli ekonomik düzeni değiştirmemiz ve güçlendirilmiş parlamenter demokrasiye dönmemiz gerek. Bunu iktidar yapmaz! Ama biz halkla birlikte yapacağız!