ÇHD davasında savunma dinlenmeden karar verildi: Selçuk Kozağaçlı'ya 11 yıl 3 ay hapis cezası!

ÇHD davasında bugünkü duruşma sanıklar ve avukatları olmadan başladı. Mahkeme, sanıkların savunma yapmadığını söyledi aranın ardından açıkladığı kararda 17 kişiye 3 yıl 1 aydan 18 yıl 9 aya kadar hapis verildi. Avukat Selçuk Kozağaçlı'ya 11 yıl 3 ay hapis verildi.20-03-2019 12:10

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Halkın Hukuk Bürosu’ndan (HHB) altısı tutuklu 20 avukatın “terör örgütü yöneticiliği” ve “terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla yargılandığı davanın sıralı duruşmalarının üçüncüsü bugün Silivri Kampüsündeki İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Silivri Cezaevi Kampüsünde görülen duruşmada mahkeme tutuklu avukatların ve müdafilerinin esasa ilişkin beyanlarını dinlemeden hükmünü açıkladı.

ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozaağaçlı'ya 11 yıl 3 ay hapis cezası verilirken; Barkın Timtik 18 yıl 9 ay, Ebru Timtik ve Özgür Yılmaz 13 yıl 6 ay, Behiç Aşçı ve Şükriye Erden ise 12 yıl hapis cezası aldı.

-------------------------------------------------------------------------------------------

Duruşmaya tutuklu avukatlar ve müdafileri katılmadı. Tutuksuz yargılanan avukatlardan Ahmet Mandacı ve Zehra Özdemir’in hazır bulunduğu duruşmada, 100’ü aşkın jandarma görevlisi vardı. Duruşmayı izleyenler arasında sanık yakınlarının yanı sıra Avrupa Demokrat Avukatlar Birliği (AED), Dünyada İnsan Hakları ve Demokrasi İçin Avrupalı Avukatlar Birliği'nden (ELDH) avukatlar ile İtalya, Belçika, Almanya, Fransa ve Yunanistan'dan avukatları ile Uluslararası Af Örgü Türkiye Kampanyaları Koordinatörü Milena Buyum izledi.

AVUKATLARIN YOKLUĞUNDA BEYANLAR DİNLENDİ

Üçüncü blok duruşmalarının ikinci gününde (dün) mahkeme, esasa ilişkin beyanların alınması için duruşmayı bugün saat 10.00’a bırakmıştı. Mahkeme başkanı Akın Gürlek, saat 10.37 olmasına rağmen tutuklu sanıklar ve avukatlarının salona gelmediğini zapta geçirdi. Başkan Gürlek daha sonra, tutuksuz sanıklar Ahmet Mandacı ve Zehra Özdemir’e esasa ilişkin beyanlarını sordu. Avukatının aynı zamanda eşi olduğunu ve hamileliği sebebiyle rapor alarak duruşmaya katılamadığını belirten Mandacı, esasa ilişkin bu aşamada savunma yapamayacağını söyledi. Mandacı, dünkü taleplerini tekrarladı ve ev hapsinin kaldırılmasını istedi.

Evrensel'den Cansu Pişkin'in haberine göre tutuksuz avukatlardan Zehra Özdemir de, dünkü duruşmada mahkemenin, avukatı Bahattin Özdemir’i kısıtladığını hatırlattı ve avukatının yokluğunda esasa ilişkin savunma yapamayacağını ifade etti. Özdemir, haftada iki gün imza atma yükümlülüğünün kaldırılmasını talep etti. Son sözleri sorulan Mandacı ve Özdemir, “avukatlarımız eşliğinde savunma yapmak isterdik” diyerek beraat istedi. Mahkeme kararını açıklamak üzere duruşmaya 12.00’a kadar ara verdi.

Öte yandan avukatlar dün heyetin reddini istemiş ancak mahkeme heyeti bu talebi reddetmişti. Avukatların, heyetin, reddi hakim talebini geri çevirmesi üzerine bir üst mahkeme olan İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne itiraz ettikleri öğrenildi.

TUTUKLU AVUKATLAR 56 GÜNDÜR AÇLIK GREVİNDE

Tutuklu yargılanan avukatlardan Selçuk Kozağaçlı, Engin Gökoğlu, Barkın Timtik, Aycan Çiçek, Aytaç Ünsal ve Behiç Aşçı ile tutuksuz yargılanan avukatlar bugünkü duruşmaya katılmadı.

Tutuklu avukatlar Kozağaçlı, Gökoğlu, Çiçek, Ünsal ve Aşçı, davadaki hukuksuzluklara dikkat çekmek amacıyla 56 gündür açlık grevinde.