Charlie Hebdo yöneticilerinin 'Erdoğan'a hakaret'ten yargılandığı davada ilk duruşma görüldü

Charlie Hebdo yöneticilerinin 'Erdoğan'a hakaret'ten yargılandığı davada ilk duruşma görüldü

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret ettikleri iddiasıyla Charlie Hebdo dergisi yöneticileri hakkında dava açıldı. Bugün görülen davanın ilk duruşmasında erteleme kararı verildi.

Türkiye'de on binlerce kişi "Cumhurbaşkanı'na hakaret" iddiasıyla yargılanırken, suçlama ülke sınırlarını da aştı ve Fransa'da yayımlanan Charlie Hebdo dergisi yöneticileri de yargılanmaya başlandı.

Dergi kapağında AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a yönelik bir çizim yayımlayan dergi yöneticileri hakkında  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı dergi hakkında re'sen soruşturma başlatmış ve soruşturma sonunda da derginin Genel Yayın Direktörü Julin Serignac, Yazı İşleri Müdürü Gerard Biard, Genel Yayın Yönetmeni Laurent Sourisseau ve Karikatürist Alice Petit hakkında "Cumhurbaşkanı'na hakaret" iddiasıyla 1'er yıldan 4'er yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istemiyle dava açıldı.

İLK DURUŞMA

Ankara 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ilk duruşmasına Erdoğan'ın avukatı Sami Kabadayı katıldı. Dosyaya gelen evrakların okunmasının ardından söz alan Avukat Sami Kabadayı, sanıklardan şikayetçi olduklarını ve davaya katılma talebinde bulunduklarını bildirdi. Mahkeme, suçtan zarar görme ihtimali karşısında davaya katılma talebinin kabulüne, sanıkların açık kimlik, adres bilgilerinin ve savunmalarının tespiti için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca düzenlenen yurt dışı istinabe yazısının akıbetinin sorulmasına, sanıkların kimlik ve adres bilgilerinin tespit edilmesi halinde savunmalarının alınması için işlem yapılmasına karar verdi.

Duruşma, 1 Haziran 2022'ye ertelendi. (DHA)