Charlie Hebdo saldırısının beşinci yıl dönümüne özel sayı yayınlandı

Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'ya düzenlenen terör saldırısının beşinci yıl dönümünde dergi özel sayı yayınladı.07-01-2020 10:53

Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo, beş yıl önce 12 çalışanının öldürüldüğü terör saldırısının yıl dönümü nedeniyle bugün özel bir sayı ile okurlarına ulaştı. 

Dergide çalışan çok sayıda editör ve karikatürist de dünya genelinde büyük tepkilere yol açan saldırının yıl dönümünde saat 20.00'de Fransız televizyonunda canlı yayında bir araya gelecek. Program radyodan da canlı olarak verilecek.

7 Ocak 2015 tarihindeki saldırıda cihatçı Cherif ve Said Kuaşi kardeşler Paris'teki Charlie Hebdo binasına girerek etrafa ateş açmış, saldırıda 12 kişi yaşamını yitirmişti.

Charlie Hebdo saldırısını izleyen günlerde, saldırganların suç ortağı Paris'te silahsız bir polisi vurarak öldürmüş ve bir Yahudi marketindeki rehin alma olayında 4 kişi hayatını kaybetmişti.

Saldırılardan sorumlu olan üç cihatçı, güvenlik güçleriyle çıkan çatışmada öldürülmüştü. Saldırganların IŞİD ve El Kaide'ye bağlı olduğu belirtilmişti.