Cezayir'de çalışan Türkiyeli işçiler grevde

Dünyanın en büyük inşaat firmalarından Kayı Holding'e bağlı Kayı İnşaat”ın Cezayir'deki şantiyesinde çalışan 150 işçi, maaşlarını alamadıkları için 7 gündür grev yapıyor.04-12-2019 21:16

Cezayir'de Kayı İnşaat Cezayir Beşar Askeri Hastane ve Ouargla Askeri Hastane projelerinde çalışan 150 işçi son bir buçuk senede toplamda 12 aylık maaşlarını alamadıkları için seslerini duyurmak ve maaşlarını bir an önce almak için 7 gündür grev yapıyor.

Cumhuriyet'ten Tuğba Özer'in haberine göre, işçiler yaptıkları açıklamada, “150 Türk işçi olarak, Kayı İnşaat Cezayir Beşar Askeri Hastane ve Ouargla Askeri Hastane projesinde çalışmaktaydık. Son 1,5 sene içerisinde alamadığımız maaş sayısı 12’ye yükselince, çektiğimiz ekonomik sıkıntılardan dolayı iş bırakma eylemine başladık. Grevimizin bugün 7. günü olmasına rağmen maaş taleplerimiz hakkında bir gelişme hala yok. Şirketten de bize ödemelerle ilgili hiçbir açıklama yapılmıyor” ifadeleri kullandı. 

Seslerini duyurmak amacıyla bir video çeken işçiler, “50 derece sıcaklıkta çalışıp, emek harcayıp bu emeklerimizin karşılığını alamıyoruz. Ailelerimizi bırakıp Sarah Çölü’ne geldik, çalıştık, emeklerimizin karşılığını istiyoruz” diyor.

CHP'Lİ ŞEVKİN: HAK İHLALİNİ ORTADAN KALDIRALIM

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, işçilerin durumunu Meclis gündemine taşıdı. TBMM Genel Kurulu’nda gündem dışı söz alan Şevkin, Sahra Çölü’nde mahsur kaldıklarını bildiren işçilere kayıtsız kalınmaması gerektiğini vurguladı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı’nın konuya sahip çıkmasını ve işçilerin sorunlarını çözmesini isteyen Şevkin, “Gelin, çok mağdur durumda olduklarını ileten 150 vatandaşımızın haykırışına kulak verelim ve hak ihlalini ortadan kaldıralım” dedi.

İŞÇİLER DAHA ÖNCE DE GREV YAPTI

2016 yılında Kayı İnşaat’ın Cezayir’deki iki şantiyesinde çalışan 600 inşaat işçisi 6 aydır ödenmeyen maaşları nedeniyle grev yapmıştı. Daha önce de şirketin Türkiye’de bulunan şantiyelerinde çalışan 70 kadar işçi kesinleşmiş icra kararları bulunmasına rağmen ödemelerin yapılmadığını belirtmişti. Şirketten konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Son bir yıl içerisinde sadece Cezayir’de faaliyete geçirilen projelerimizle ilgili hak edişlerin şirketimize ödenmemesinden kaynaklanan geçici bazı gecikmeler yaşanmıştır. Bu gecikmeleri mümkün olduğu ölçüde diğer proje gelirlerimizden yararlanarak telafi ediyoruz. Hukuki süreçlerle ilgili olarak, yargı makamlarının kararları sonucunda ortaya çıkan kesinleşmiş işçi alacaklarını yasal prosedürler çerçevesinde belirtilen tarih diliminde ödemekteyiz” denilmişti.

KAYI İNŞAAT'IN ESENYURT'TAKİ ŞANTİYESİNDE 11 İŞÇİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Kayı İnşaat’ın taşeron firma olduğu İstanbul Esenyurt'taki Marmara Park AVM’nin inşaat şantiyesinde, işçilerin yatakhane olarak kullandığı çadırlarda yangın çıkmış ve 11 işçi hayatını kaybetmişti.