Cezayir Cumhurbaşkanı Buteflika görev süresi dolmadan istifa edecek

Cezayir'de 5. dönemde de cumhurbaşkanı adayı olmasına karşı kitlesel eylemler başlayan Cumhurbaşkanı Buteflika'nın görev süresinin dolacağı 28 Nisan'dan önce istifasını sunacağı aktarıldı.01-04-2019 20:56

Cezayir’de Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika’nın 5. dönem adaylığına karşı başlayan kitlesel protestolar devam ederken, Buteflika, görev süresinin dolacağı 28 Nisan'dan önce istifa edeceğini duyurdu. 

Cezayir resmi ajansı APS'nin haberine göre, Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Cumhurbaşkanı Buteflika, görev süresinin dolacağı 28 Nisan'dan önce istifasını sunacak" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, istifadan önce, geçiş döneminde devlet kurumlarının işleyişinin sürekliliğini sağlamak için önemli kararlar alınacağı belirtildi. Buteflika, dün eski İçişleri Bakanı Nureddin Bedevi başkanlığındaki yeni kabineyi açıklamıştı. 

ÖNCE SEÇİMLERİ ERTELEDİ, SONRA HÜKÜMETTE DEĞİŞİKLİĞİ DUYURDU

Cezayir Cumhurbaşkanı Buteflika, 11 Mart'ta sürpriz bir kararla, 5. dönem için adaylıktan çekildiğini, 18 Nisan'da yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimlerini ertelediğini ve hükümette kapsamlı değişiklikler yapılacağını duyurmuştu.

Buteflika'nın açıklamasının ardından Ahmed Uyahya hükümetinin istifasını sunduğu ve İçişleri Bakanı Nureddin el-Bedevi'nin başbakan olarak atandığı bildirilmişti. 

Cezayir'de 1999'da yönetime gelen ve 4 dönemdir görev yapan 82 yaşındaki Abdulaziz Buteflika'nın, ciddi sağlık sorunlarına rağmen bir kez daha aday olması, ülkede bir süredir protestolara neden oluyordu.