Cezaevlerinde çocuk istismarı suçundan yaklaşık 13 bin hükümlü, 2 bin 550 tutuklu bulunuyor

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, cezaevlerinde çocuk istismarı suçundan 12 bin 942 hükümlünün ve 2 bin 550 tutuklunun olduğunu açıkladı.18-12-2020 14:45

Fotoğraf: Şehlem Kaçar / csgorselarsiv.org

İleri Haber

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesine verdiği yanıtta çocuk istismarı suçundan 12 bin 942 hükümlünün ve 2 bin 550 tutuklunun olduğunu açıkladı.

CHP'li Sezgin Tanrıkulu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye verdiği soru önergesinde, son 5 yılda çocuğa yönelik cinsel istismar suçundan cezaevinde olan kişi sayısını sormuştu. Tanrıkulu’nun soru önergesini Fuat Oktay'ın yerine yanıtlayan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, mevzuatta çocuğun cinsel istismarına yönelik suçlarda yapılan artırımlardan bahsederek, 1 Ağustos 2019 itibarıyla 12 bin 942 hükümlünün ve 2 bin 550 tutuklunun bulunduğunu açıkladı.

Bakan Gül, Tanrıkulu'nun “14 Mayıs 2019 tarihi itibarıyla Türkiye’de illere göre cinsel istismara uğrayan toplam çocuk sayısı nedir? Cinsel istismarın önlenmesi ve cinsel istismara uğrayan çocukların psikolojik tedavisi için yapılan çalışmalar nelerdir? Son 5 yılda ailesi, akrabaları ve komşuları tarafından cinsel istismara uğradığı gerekçesiyle yargıya intikal eden çocuk istismarı vaka sayısı kaçtır” sorularına ise “Soru önergesinde yer alan diğer hususlarla ilgili Bakanlığımızda bilgi ve belge bulunmamaktadır” diyerek yanıt vermedi.