Cezaevlerinde bulunan öğrenci sayısı açıklandı

Türkiye’de, herhangi bir öğrenim kurumunda eğitim gördüğü sırada tutuklanarak cezaevine gönderilen 2 bin 593 öğrenci olduğu açıklandı.28-10-2017 12:13

Demokrathaber’de yer alan habere göre; Türkiye’deki tutuklu öğrencilerin sayısı açıklandı.

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi’nin Adalet Bakanlığı’na yönelttiği cezaevlerinde bulunan tutuklu ve hükümlü öğrenci verileri hakkında bilgi edinme talebine, bakanlık tarafından cevap verildi.

Bakanlık, 2016 yılı sonu itibariyle toplam tutuklu ve hükümlü öğrenci sayısının 36 bin 33 olduğunu, bu kişilerin lise ve dengi okullar ile önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora programlarına kayıtlı olduklarını açıkladı.

Bakanlığın açıkladığı diğer bilgiler ise şöyle: “Herhangi bir fakülteye yüksek lisans, doktora programına ve açıköğretim fakültelerindeki eğitimlere devam ederken çeşitli suçlardan tutuklanan ya da hüküm alan 2 bin 593 kişi bulunmaktadır. Ceza infaz kurumuna girdikten sonra kaç kişinin okula başladığının tespiti amaçlı herhangi bir çalışmamız bulunmamaktadır. Lise ve dengi okullara örgün olarak devam eden öğrenci sayılarının istatistikleri tutulmamaktadır. Açıköğretim ortaokulu, lise ve fakültesine kayıtlı 33 bin 268 hükümlü ve tutuklu öğrenci bulunmaktadır. Toplam hükümlü ve toplam tutuklu öğrenci sayılarına ilişkin ayrı ayrı istatistiki veri bulunmamaktadır.”