'Cezaevinde tutsaklara ağırlaştırılmış müebbet infazı uygulanıyor'

Odak Dergisi yazarı Murat Karayel, tutuklu bulunduğu Kırıkkale F Tipi Cezaevi'ndeki hak ihlallerini yazdı.09-02-2018 14:19

Odak Dergisi yazarı Murat Karayel, tutuklu bulunduğu Kırıkkale Hacılar F Tipi Cezaevi'ndeki tutsakların karşı karşıya kaldığı baskıları ve hak ihlallerini gönderdiği mektubunda kaleme aldı. Karayel'in birçok bölümü sansürlenerek makas ile kesilen mektubunda tek tip tıraş dayatmasından hücre baskınlarına, yayın, kitap, mektup, ziyaret yasaklarından hücre cezalarına, ring aracı işkencesinden havalandırma cezalarına kadar bir dizi yasak aktarılarak, hapishane koşullarının gün geçtikçe daha da ağırlaştığı belirtildi.

Hasta tutsakların tek kişilik hücrelerde adeta işkenceye maruz kaldığını aktaran Karayel, son günlerde cezaevlerinde oluşan baskı koşullarını ise “tüm tutsaklara adeta ağırlaştırılmış müebbet infazı uygulanıyor” şeklinde ifade etti.

Karayel, gönderdiği mektupta yaşanan hak ihlallerini şu şekilde sıraladı:

"-Bulunduğumuz Kırıkkale hapishanede var olan sorunlara her gün yenileri eklenmekte, çözüm üretilmeyen sorunlar kronikleşmektedir. Kargo, ziyaret yoluyla gelen kitaplarımız ve dergilerimiz haklarında toplatma kararı veya dava olmadığı halde tarafımıza verilmemektedir.

-Cezaevi Eğitim Kurulunun tek bir kararı ile her türlü yayını takip etme hakkımız ortadan kaldırılmıştır. Bir yılı aşkın süredir kitap, dergi gibi yayınları takip etme hakkımızın ortadan kaldırılmasına aylık açık görüşlerimizin iki ayda bir defaya düşürülmesi eşlik etmiştir.

-Hasta tutsaklar tek kişilik hücrelerde kendileri için hayati risk yaratan ring araçlarıyla hastaneye götürülmek istenmekte, bunu kabul etmediklerinde hastaneye götürülmemektedir. Oysa cezaevlerinde hasta tutsaklar için daha elverişli ring araçları bulunmaktadır.

TEK TİP TIRAŞ DAYATMASI

-Açık görüşe yiyecek, içecek götürme yasağı, mektup engellemeleri, tek tip tıraş dayatması devam etmektedir. Baskın aramalar sıklaşmış, hücrelerdeki kitap ve dergilere bu 'aramalarda' el konulmaktadır. Havaların soğumasına rağmen kaloriferler düzenli yakılmamaktadır. Sis bahanesiyle havalandırma kapılarımız defalarca öğleye kadar açılmamıştır.

-Tüm tutsaklara adeta 'ağırlaştırılmış müebbet' infazı uygulanmaktadır.

-Hücreleri görecek şekilde, taciz amaçlı takılmış havalandırma kameralarının görüntü almasını engellemekten tutsaklara üst üste cezalar verilmektedir. Cezaevi kurullarının tüm yasakları, tüm disiplin cezaları infaz hekimliği ve idare tarafından itiraz dilekçelerimiz dahi uygulamaya sokulmadan; olaylar ve cezaevi koşulları incelenmeden onaylanmaktadır.

'İTİRAZ VE SAVUNMA HAKLARIMIZ FİİLEN KALDIRILDI'

-Cezaevi kurul kararlarına itiraz etme ve savunma yapma hakkımız; hak ihlallerine yargı perdesi çekmeye hizmet eden infaz hekimliği ve idare tarafından fiilen ortadan kaldırılmıştır.

-07.10.2017 tarihinde Cihat Özdemir ile, 11.11.2017 tarihinde Sadık Sabancılar’a hücreli ring araçlarıyla hastaneye gitmek dayatılmış, diğer ringlerle gitme talepleri karşılanmayarak tedavileri engellenmiştir.

-Cihat Özdemir’in Kardiyoloji, Üroloji ve Gastroenteroloji bölümlerinin yıllık kontrol taleplerine rağmen, hastane sevki yapılmamaktadır. Cihat Özdemir’in 17.11.2017 tarihinde Ortopedi ve KBB servislerinde muayene olmuş; KBB 15 gün sonrası için kontrol tarihi verilmiş olmasına rağmen kontrole götürülmemiştir.

-28.11.2017 tarihinde yapılan baskında Cihat Özdemir, Süleyman Yılmaz Bulduruç ve Mert Yazar adına kayıtlı dergilerle bazı kitaplara el konulmuştur. Tüm devrimci tutsaklara, havalandırma kameralarının görüntü almasını engellemekten birçok defa ziyaret cezası verilmektedir.

-Murat Karayel ve Kemal Tufan’a kameranın görüntü almasını engellerken kameraya bitişik olan sensöre 3.065 TL’lik arıza yaptırdıkları iddiasıyla 'devlet malına zarar vermek'ten soruşturma açılmıştır. 23.11.2017 tarihli 217153 nolu kontrol kararı ile 8’er gün hücre cezası verilmiştir. Oysa o güne ait ne arıza tespit tutanağı vardır ne de sensör arızasına dair bir bilirkişi raporu. Ayrıca sensör çalışmaktadır.

MEKTUPLARA 'ÖRGÜTSEL HABERLEŞME' ENGELİ!

-Selçuk Çelik’in Mehdi Boz’a, Zeynel Karabulut’un Kardelen Yayıncılığa yollamak istediği faks ve mektuplar 'örgütsel haberleşme' iddiası ile engellenmiştir.

-28.11.2017 günü yapılan baskında Mustafa Kocatürk ve Resul kocatürk adına kayıtlı olan yayınlara el konulmuştur.

-Mert Yazar adına 02.11.2017 günü kargoyla gelen 'Harpagos’a Kafa Tuttuk' isimli kitap örgüt propagandası iddiası ile cezaevi tarafından yasaklanmıştır.”