Cezaevi görüşleri 15 Mayıs’a kadar ertelendi

Adalet Bakanlığı, koronavirüs tedbirleri kapsamında cezaevinde alınan tedbir süresinin uzatıldığını açıkladı. Cezaevlerinde görüşler 15 Mayıs’a kadar ertelendi01-05-2020 14:34

Adalet Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Covid-19) sebebiyle daha önce cezaevlerinde alınan tedbirlerin, koronavirüs Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri kapsamında 15 Mayıs’a kadar uzatıldığını açıkladı.

Adalet Bakanlığı’nın Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre, açık ve kapalı ceza infaz kurumlarındaki avukat ziyareti dahil bütün görüşler, hükümlülerin dışarıyla temasının mümkün olduğu kurum dışı çalışma, lokanta, sosyal tesis, dış kantin gibi iş yurdu faaliyetleri, açık ceza infaz kurumlarındaki hükümlülerin özel izin hakları, birden fazla koğuşla birlikte yapılan faaliyetler, hastalık ve güvenlik durumları dışında, bir ceza infaz kurumundan başka kuruma yapılan nakiller de 15 Mayıs’a kadar ertelendi.

ZORUNLU DURUMLARDA SAVCILIK İZNİ GEREKECEK

Ayrıca, ceza infaz kurumlarındaki ve çocuk eğitim evlerindeki aile görüşme odalarının kullanımının, ceza infaz kurumlarında anneleriyle birlikte kalan 0-6 yaş grubu çocukların kreşe ve anaokuluna gitmeleri ile çocukların dışarıdaki ebeveynleri ya da yakınlarına teslim edilmesi uygulamasının ertelenmesi de aynı tarihe kadar uzatıldı.
Tutuklu ve hükümlü yakınlarının ziyaretleri, zorunlu durumlarda başsavcılıklardan alınan izinle gerçekleştirilebilecek. Avukatlar zorunlu durumlarda maske ve eldiven tedbirleri alarak, kapalı görüş gerçekleştirebilecek.