Çevreci çiftin katilinin eşi ömür boyu hapisle yargılanacak

Antalya'da taş ve mermer ocaklarına karşı yürüttükleri mücadeleyle tanınan Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu çiftinin katilinin eşi ömür boyu hapisle yargılanacak.30-11-2017 14:33

Antalya'nın Finike İlçesi'nde taş ve mermer ocaklarına karşı verdikleri mücadeleyle tanınan ve geçen 9 Mayıs'ta Kızılcık Yaylası'ndaki dağ evlerinde öldürülen Ali Ulvi ile Aysin Büyüknohutçu'nun katil zanlısı Ali Yamuç'un eşi Fatma Yamuç, ağırlaştırılmış ömür boyu hapisle yargılanacak.

DHA'nın aktardığına göre; çevreci çiftin öldürülmesiyle ilgili soruşturmada, aynı bölgede oturan Ali Yamuç İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından gözaltına alınmıştı. Sorgusunda Büyüknohutçu çiftini öldürdüğünü itiraf eden Yamuç, sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanarak Elmalı Cezaevi'ne konulmuştu. Ali Yamuç, bir süre sonra nakledildiği Alanya L Tipi Kapalı Cezaevi'nde 20 Eylül sabahı ölü bulundu.

İDDİANAME KABUL EDİLDİ

Çevreci çift cinayetiyle ilgili 15 sayfalık iddianame, Elmalı Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Aysin-Ali Ulvi Büyüknohutçu çiftinin 3 kızının şikayetçi olarak yer aldığı iddianamede, katil zanlısı Ali Yamuç'un eşi Fatma Yamuç tek şüpheli olarak gösterildi. “Kasten öldürme”, “Birden fazla kişiye karşı gece vakti konutta silahla yağma” suçlamalarının yöneltildiği iddianamede, Fatma Yamuç hakkında ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istendi. Davanın ilk duruşması 1 Ocak 2018 tarihinde görülecek.

Cinayetle ilgili azmettirici olup olmadığı yönündeki şüphelerin sorulduğu çiftin kızı Emine Büyüknohutçu, "Ailesi olarak net bir şey söyleyemiyoruz ama bu işin bu şekilde kapanmayacağını biliyoruz. Arkasındaki daha derin güçlerin araştırılmasına devam edeceğiz" dedi.

‘YENİ BİR SÜREÇ BAŞLADI’

Emine Büyüknohutçu, Antalya Barosu'nun davaya müdahil olmak istediğini belirterek, Türkiye'den çok sayıda çevre örgütünün de yine davayı yakından takip etmek istediklerini bildirdiklerini anlattı. Sürecin bıçak sırtında devam ettiği ve çok hassas noktalar bulunduğunu belirten Emine Büyüknohutçu, "Aile olarak tüm hukuki süreci çok yakından takip ettik. İddianamenin kabulü ve duruşma gününün verilmesi sonrasında ise bizim için çok farklı bir süreç başladı. Artık anne ve babamın tüm sevenleriyle yola devam edeceğiz" diye konuştu.