Çevre ve Şehirclik Bakanı Murat Kurum için 10 milyon liralık konuk evi

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum için ithal malzemelerin kullanılacağı 10 Milyon TL’lik özel bir konuk evi yapıldığını açıkladı.13-11-2019 16:08

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, İller Bankası Macunköy Tesisleri’nde Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum için ithal malzemelerin kullanılacağı 10 Milyon TL’lik özel bir konuk evi yapıldığını açıkladı.

Konuya ilişkin açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Bu bir israf projesidir. Yık yap yaklaşımı ile kamusal alanları, halka açık kullanılan tesisleri kendilerine kapatıyorlar. İnsanlar bu kadar yoksulluk içindeyken, vicdanen nasıl rahat olabiliyorlar? İsraf politikaları özel konuk evi uygulamaları bakanlara da sirayet etti. İsrafın başı yönetenlerin kendisidir. Değil 10 milyonun bir liranın bile çok kıymetli olduğu süreçte bakan halka açık tesislere konuk evi yaptırıyor, bu israfı kamuoyunun takdirine sunuyoruz” sözleriyle tepki gösterdi.

'SALTANAT SEVDASI BAKANLARA KADAR DÜŞTÜ'

İller Bankası ve Çevre Şehircilik Bakanlığı’na konuya ilişkin yazılar yazdıklarını ve gelecek yanıtlara göre yargı sürecini başlatacaklarını ifade eden Candan, “Saltanat sevdası bakanlara kadar düştü. İnsanların aç kaldığı evlerini geçindiremediği ekonomik krizde, insanların çocuğunu okutamadığı bir dönemde metrekaresi eurolarla hesaplanan ithal malzemelerin kullanılması da israf değil de nedir. Konuk evi için inşaat yapım maliyetinin yaklaşık 10 milyon lira olması akla ziyandır. İnşaatın bir metrekaresi 12 işçinin bir aylık maaşı. Mermerinden tavan kaplamalarına yağmur oluklarına kadar ithal malzeme kullanılması da katmerli israftır” dedi.

'BAKANA ÖZEL HASS BAHÇE Mİ PLANLANIYOR?'

İller Bankası’na ait Macunköy Yerleşkesi’nin tamamının 96 bin metrekare olduğunu ifade eden Candan, “Çevre Şehircilik Bakanlığı’na bağlı İller Bankası, yerleşkenin yarısını planlıyor ve bu alana Macunköy sosyal tesislerine ek bina yapıyoruz diyerek bakana konuk evi yapıyor. Kabul salonu, özel çalışma odası, bahçe ve peyzaj düzenlemesi ile yerleşke duvarla ikiye ayrılarak bakana özel has bahçe mi planlanıyor? İki yıl önce yerleşkenin yarısını satışa çıkarttılar. Misafirhanesi, arşivini, atölye binaların iki kere satışa çıkarttılar, satamadılar. Bu kamusal olanı, kapama yaklaşımı iktidara sirayet eden bir bakış açısının İller Bankası’ndaki yansıması olarak görüyoruz” diye konuştu.