Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan 'saray çevresi'ne jest

Cumhurbaşkanı danışmanının, bakanlık yöneticilerinin, eski kaymakam ve valilerin yönetim kadrosunda bulunduğu MUÇEV adlı şirketin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan ihalesiz şekilde sahil şeritlerini kiraladığı ortaya çıktı.16-08-2020 15:18

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı son yıllarda ihale yapmadan Türkiye’nin birçok sahil şeridini MUÇEV adlı şirkete kiraladı. 2014 yılında 20 bin lira sermaye ile kurulan şirketin yönetim kurulunda bulunan Eski Muğla Valisi ve Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı olan Esengül Civelek, Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Strateji Geliştirme Başkanı Sadi Kızık, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Yapı İşleri Genel Müdürü Banu Aslan Can gibi isimler dikkat çekti.

EDİRNE’DEN ANTALYA’YA ÇOK SAYIDA YER KİRALADI

BirGün’den Gökay Başcan’ın haberine göre, MUÇEV adlı şirket ihaleye girmeden Antalya’nın Demre ilçesi, Üçağız Mahallesi Kaş-Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde bulunan 12 milyon 983 bin metrekare yüzölçümlü yüzer iskele, dolgu alanı ve denizsel alan MUÇEV’e 10 yıl süreyle kiraladı. Muğla’nın Dalaman, Fethiye, Ula ve Menteşe ilçelerindeki sahil alanları ve Edirne’nin Keşan ilçesindeki 11 kıyı alanı da aynı şirket tarafından kiralandı.

BAKANLIĞIN SON JESTİ ALANYA’DA

Antalya Büyükşehir Belediyesinin 3 yıl işlettiği Alanya Aysultan Kadınlar Plajındaki tesisin kullanım süresi 2019 yılında doldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığına yeniden işletmek için başvuran Belediyenin talebi reddedildi, 7 Ağustos tarihinde 10 yıllığına MUÇEV’e devredildi.

SORU ÖNERGESİNE YANIT YOK

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban konuyu geçen kasım ayında meclise taşıdı, dün de CHP Antalya Milletvekili Hasan Subaşı ve CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına soru önergesi verdi. Henüz yanıt alınamayan önergeye ilişkin Alban, “Muğla’da sahillerimize saldırdılar. Konuya ilişkin soru önergesi verdik ancak cevap bulamadık. Aynı şirket, şimdi de Edirne ve Antalya’daki sahillere saldırıyor. Bakanlığın şirketi olur mu?” dedi.