Çevir kazı yanmasın: Mardin kayyumu 'hediyeleri' heyete almış!

Mardin'e kayyum atanmasının ardından HDP tarafından açıklanan rüşvet belgelerinin yankıları sürüyor.27-08-2019 10:08

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun da aralarında bulunduğu siyasilere verilen 600 bin TL'lik hediyelere ilişkin açıklama yapan kayyum yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi, hediyelerin “devlet büyükleri” ile gelen heyetlere alındığını savundu

İçişleri Bakanlığı tarafından ikinci kez Vali Mustafa Yaman’ın kayyum olarak atandığı Mardin Büyükşehir Belediyesi, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun da aralarında bulunduğu siyasilere verilen 600 bin TL'lik hediyelere ilişkin açıklama yaptı. Belediyenin Twitter hesabından yapılan açıklamada, haberlerin “asılsız” olduğunu iddia edilerek, hediyelerin “devlet büyükleri” ile gelen heyetlere alındığı belirtildi. 

Açıklamada, “İlimizi ziyaret eden Devlet Büyüklerimize hiçbir zaman kişiye özel hediye takdimi olmamıştır. Şehrimizi ziyaret eden Devlet Büyüklerimizle birlikte gelen heyetlere ilimizde üretilen ve şehrimizin kültürünü ve tarihini sembolize eden tanıtan sembolik hediyeler verilmiştir. Ayrıca adı geçen işyeri sahibinin babasının Daire Başkanı yapıldığına ilişkin yalan haberler yer almıştır. M. Ata Altun isimli personel emeklidir ve hakkında yeni bir işlem yapılmamıştır” iddiasında bulunuldu. 

“Devlet büyükleri” ve Soylu’ya herhangi bir hediyenin verilmediği ileri sürülen açıklamada, Soylu’nun belediyeyi hiç ziyaret etmediği kaydedildi. Hediyelere ilişkin yapılan açıklamadaki “terör vurgusu” ise dikkat çekti. Açıklamada, “Terörle Mücadele gelinen son noktada güven ve huzur ortamı sağlanmıştır. İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu ilimizde yapılan terörle mücadele ve operasyonlar ile huzur sağlanan ve vatandaşlarımızın yüzünün güldüğü ortamda esnaf ziyaretleri yaparak vatandaşlarımız ve esnaflarımızla bir arya gelmiştir. İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun yaptığı bir esnaf ziyaretinin kullanılması ahlaksızlıktır” denildi.  

Kayyum döneminde yapılan tüm işlemlerin Sayıştay, adli makamlar ve İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu Başmüfettişleri tarafından denetlendiği ileri sürülen açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Çıkan haberlerde dikkat çeken hususun, Mardin ve bölgede yapılan terörle mücadele ve terörün önlenmesine yönelik yapılan faaliyetleri engellemeye çalışma, huzur ve güven ortamına bozmaya yönelik algı oluşturma ve teröre destek verenleri yeniden cesaretlendirmeye yönelik olduğudur. Şu bilinmelidir ki: Mardinli hemşerilerimiz kimin ne olduğunu çok iyi bilmekedir; terör kültürü öldürür, çocuk öldürür, karekter suikastçili de yapar.” (MA)