'Cesur Gazetecilik' ödülü Ahmet Şık'a verildi

Frankfurt Kitap Fuarı kapsamında verilen “Cesur Gazetecilik” ödülü bu yıl, 285 gündür tutuklu bulunan Cumhuriyet Gazetesi Muhabiri Ahmet Şık’a verildi.11-10-2017 21:24

Bu yıl 69’uncusu düzenlenen Frankfurt Kitap Fuarı kapsamında verilen “Cesur Gazetecilik” ödülü sahibini buldu. Ödül, “terör örgütü adına ve anayasal düzene karşı uç işlemek” iddiasıyla 285 gündür tutuklu bulunan Cumhuriyet Gazetesi Muhabiri Ahmet Şık’a verildi.

“TASI TARAĞI TOPLAYIP GİTMEYECEĞİZ”

Ödül sahibi Ahmet Şık, Avukatı Can Atalay aracılığıyla cezaevinden ödül törenine gönderdiği mesajda şunları kaydetti:

"Hakikat ve hakikati konuşanlar düşman ilan edilip, yok edilmeye çalışılıyor. Kendileriyle suç ortaklığı yapmayı reddeden medyayı kuşatıp, gördüğü hakikati anlatmakta ısrarcı davranmaya devam eden gazetecileri hapsettiler. Korkuyla hakim kılınan bir suskunlukla tüm ülke bir sessizlik sarmalına girince, iktidarlarının kalıcı olacağı yanılgısına düştüler. Oysa ki bir toplumun gerçek hayatı ve hakikati suskunluğunda saklıdır. Çünkü sessizlikte daha fazla duyar insan. 'İnsan umutsuzluktan umut yaratandır.' diyen usta Yaşar Kemal’e inanan bizlerin, umudu var. Çünkü zulmün elindeyken direnmeyenler için yaşanılası bir hayat olmayacağını bilen bizler için, umut kendi gerçeğini yaratır. Ve umudun öfkesinden korkacak olanlar yalnızca suçlulardır. Evet, karanlığın gölgesinin daha da koyulaştığı, karamsarlığın yaygınlaşıp daha da derinleştiği zamanlar… Hiçbir şeyin iyi olamayacağını düşündürten zamanlar… Tası tarağı toplayıp gitmeyeceğiz. Çünkü biz buradayız ve varız. Var kalmaya devam edeceğiz. Türkiye bizim evimiz, hayatımız, geçmişimiz… Barış, hak, hukuk, adalet ve eşitliğin hakim olduğu geleceğimiz."

TUTSAK GAZETECİLERLE DAYANIŞMA

Fuarda ayrıca cezaevinde bulunan gazetecilerle ilgili dayanışma etkinlikleri de düzenlendi. DW Muhabiri Deniz Yücel ve cezaevindeki diğer gazeteciler için düzenlenen ve Daniel Cohn Bendit gibi tanınmış isimlerin katıldığı “Denizi Görmek İstiyoruz” (Wir Wolen Das Meer Sehen) etkinliği büyük ilgi topladı.