Çerkeslerden 'Vatanım Sensin' dizisine tepki ve kınama

Çerkesler, ortak bir bildiri yayınlayarak, Kanal D ve Vatanım Sensin dizisini protesto etti.02-03-2018 08:08

İleri Haber

Kanal D’de yayımlanan “Vatanım Sensin” dizisine Çerkes Dernekleri Federasyonu, Abhaz Dernekleri Federasyonu ve Birleşik Kafkas Dernekleri Federasyonu'ndan tepki geldi. Yapılan ortak açıklamada, dizide Çerkes Ethem’in vatan haini gibi gösterildiği ifade edildi.

Yapılan ortak yazılı açıklamada; dizide “Dağıstanlı” karakteri ile Çerkes Ethem'in kastedildiği ifade edilerek tepki gösterildi.

‘ÇERKESLER KURTULUŞ MÜCADELESİNDE ETKİN ROL ALMIŞTIR'

Açıklamada, dizide reyting uğruna uydurma olayların ekrana getirildiği ifade edilerek şöyle denildi: 

"Tarihin, dizilerden öğrenildiği şu dönemde, tarihle bağdaşmayan, gerçeği yansıtmayan, tamamen düzmece olayları reyting uğruna izleyiciye sunmak asla kabul edilemez. Bu bağlamda ‘Vatanım Sensin’ dizisinde, İstiklal Mücadelesi Kahramanı Çerkes Ethem’in vatan haini gibi gösterilmesini reddediyor, sorumluları şiddetle kınıyoruz.

Kuzey Kafkas Toplumu, hem Osmanlı Devleti, hem de Türkiye Cumhuriyeti döneminde devletin ve ordunun her kademesinde başarıyla görev almış ve almaya devam etmektedir.

Kuzey Kafkas Toplumu Osmanlı Devleti’nden Cumhuriyet’e geçiş dönemi olan Kurtuluş Mücadelesi’nde de etkin görev alarak Kuvay-i Milliye Ruhunu oluşturmuş, mücadelenin kazanılmasında en etkili unsurlardan biri olmuştur.

Kuzey Kafkasya Kökenli komutan ve mebuslardan Rauf Orbay, Bekir Sami Kunduk ve daha niceleri gibi Çerkes Ethem de kurtuluş mücadelesinin baş aktörlerinden biri olmuştur. Çerkes Ethem oluşturduğu Kuvayı Seyyare birliği ile düzenli ordu kurulana dek hem düşmana korku salmış, hem de Mebusan Meclisi’nin koruyucusu olmuştur.

Çerkes Ethem’e iade-i itibar yapılması gerekirken, böylesine tarih bilmez bir derlemenin ülke genelinde yayın yapan bir kanalda gösterilmesi  Türkiye’de yaşayan Kuzey Kafkas Toplumunu rencide etmiştir.

‘Vatanım Sensin’ dizisinin senaristinden, yapımcısından ve yayıncı kuruluşundan ivedilikle Kuzey Kafkas Toplumundan özür dilemesini ve yaptıkları kabul edilemez yanlışı düzeltmelerini bekliyoruz.

Tarihin, gerçek karakterlerle anlatıldığı bu dizide “olay, kurum ve karakterler hayal ürünüdür” diyerek sorumluluktan kaçılacağını düşünmek büyük bir yanılgıdır.

Toplumu yanıltan, izleyicide kin duygusu uyandıran, gerçek dışı bu sahneleri Kuzey Kafkas Toplumu adına kınıyor, konunun takipçisi olacağımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz."