Ceren Özdemir'in katili pazartesi hakim karşısına çıkacak

Ordu'da Ceren Özdemir'i öldürmekten tutuklanan Özgür Arduç'un yargılandığı davanın ilk duruşması pazartesi günü görülecek.21-12-2019 13:53

Ordu'nun Altınordu ilçesinde üniversite öğrencisi Ceren Özdemir'i öldürmekten tutuklanan Özgür Arduç'un, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanmasına 23 Aralık Pazartesi günü başlanacak.

Özgür Arduç, Ordu Cumhuriyet Başsavcılığınca, Ceren Özdemir'i öldürdüğü ve yakalandığı sırada polis memurlarını bıçakla yaraladığı gerekçesiyle Ordu 1. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen iki ayrı iddianame kapsamında pazartesi günü saat 10.00'da ilk kez hakim karşısına çıkacak. Van'da tutuklu bulunan Arduç ile duruşmada Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlantı kurulması bekleniyor.

‘EN AĞIR CEZAYLA CEZALANDIRILMASI İÇİN NE GEREKİYORSA YAPACAĞIZ’

Ordu Baro Başkanı ve Özdemir ailesinin avukatı Haluk Murat Poyraz, Ceren'e karşı gerçekleştirilen eylemin sadece Ordu'da değil, tüm Türkiye'de yankı bulduğunu söyledi. Olayın üzerinden çok zaman geçmeden Arduç’un hemen yakalanarak tutuklandığını belirten Poyraz, savcılığın da bir hafta içinde soruşturmasını tamamlayarak iddianamesini hazırladığını anlattı. Hem ailenin avukatı hem de Ordu Baro Başkanı sıfatıyla davayı takip edeceklerini anlatan Poyraz, şöyle konuştu:

"Ailenin yanında bulunacağız. Baro tüzel kişiliği olarak dosyaya katılma talebinde bulunacağız. Hem baronun asli görevlerinden biri olan hukukun üstünlüğü, insan haklarının korunması noktasında görevimizi yapmaya çalışacağız hem de ailenin hukukunun tam olarak korunması, yerine getirilmesi ve sanığın Türk Ceza Kanunu'nda yer verilen en ağır cezayla cezalandırılması için ne gerekiyorsa yapacağız."

BARO BAŞKANI: DAVANIN İLK DURUŞMADA SONLANACAĞINI SANMIYORUM

Poyraz, araştırılmasını istedikleri birkaç husus bulunduğunu, bunlar üzerinde çalıştıklarını belirterek, "O hususlara ilişkin mahkemeden talepte bulunacağız. Davanın ilk duruşmada sonlanacağını çok fazla düşünmüyorum" dedi.

İKİNCİ DAVA 10 ŞUBAT’TA

TRT Haber’de yer alan habere göre Ceren Özdemir’in katili Arduç, yakalandığı sırada polis memurlarını bıçakla yaraladığı gerekçesiyle hazırlanan ikinci iddianame kapsamında açılan davada da 10 Şubat'ta hakim karşısına çıkacak.

NE OLMUŞTU?

Ordu Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi 3. sınıf öğrencisi Ceren Özdemir, 3 Aralık'ta Altınordu ilçesi Zaferi Milli Mahallesi’ndeki evinin bulunduğu binaya girerken kalbinden bıçaklanarak hayatını kaybetmiş, katil zanlısı Özgür Arduç tutuklanmıştı. Arduç ifadesinde pişman olmadığını, yakalanmasaydı başkalarını da öldüreceğini itiraf etmişti.

Ordu Cumhuriyet Başsavcılığınca şüpheli Arduç hakkında Özdemir'i öldürmesi sebebiyle "canavarca hisle kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması, polis memurlarını bıçakla yaralaması sebebiyle de iki kez "kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle öldürmeye teşebbüs" suçundan cezalandırılması istemiyle Ordu 1. Ağır Ceza Mahkemesinde iki kamu davası açılmıştı.

İddianamelerde, Arduç hakkında Türk Ceza Kanunu'nun 62. maddesi uyarınca ceza indirimi yapılmaması talebinde de bulunulmuştu.