Ceren Damar'ın öldürüldüğü üniversitede daha önce de bir akademisyen darp edilmiş

Akademisyen Ceren Damar'ın öğrencisi tarafından öldürüldüğü Çankaya Üniversitesi'nde daha önce de bir akademisyenin darba uğradığı ortaya çıktı. Akademisyen, üniversitenin şiddet vakalarını "Neden kötü reklamımızı yapalım" diyerek görmezden geldiğini söyledi.09-01-2019 12:50

Öğrencisi tarafından öldürülen Ceren Damar'ın çalıştığı Çankaya Üniversitesi'nden tehditler nedeniyle ayrılan araştırma görevlisi Ekin Barış Şah'ın ardından bir akademisyenin daha öğrenciler tarafından darp edildiği ortaya çıktı. 2 öğrenci tarafından darp edilen Emre Yılmaz, üniversite yönetiminin tehdit ve şiddeti görmezden geldiğini söyledi.

Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Araştırma Görevlisi 27 yaşındaki Ceren Damar Şenel'in sınavda kopya çektiğini tespit ettiği Hasan İsmail Hikmet adlı öğrenci tarafından 2 Ocak'ta öldürülmesinin ardından üniversitede güvenlik zaafı olup olmadığı tartışmaları sürüyor. Üniversitede öğrenciler tarafından zaman zaman tehdit edilen hatta darp edildiği doktor raporlarınca tespit edilen araştırma görevlileri var.

BBC Türkçe'den Fundanur Öztürk'ün haberine göre, 2017 yılında araştırma görevlisiyken 2 öğrenci tarafından darp edilen ve burnu kırılan Emre Yılmaz, üniversite yönetiminin 'tüm uyarılara rağmen' tehdit ve şiddet vakalarını görmezden geldiğini söyledi.

Yılmaz, 2009'dan 2014'e kadar öğrencisi olduğu Çankaya Üniversitesi'nin Mühendislik Fakültesi'nde, sonraki 3 yılda da araştırma görevlisi olarak çalışmış. Ceren Damar Şenel'in öldürülmesi sonrası BBC Türkçe'yle temasa geçen Yılmaz, aldığı tehditleri üniversite yönetimine ilettiğini ancak hiçbir önlem alınmadığını söyledi.

Çankaya Üniversitesi yönetimini 'şiddet ve tehdit içeren davranışlara göz yummakla' suçlayan Yılmaz, okulda sigara içilmesi yasak olan kapalı alanlarda sigara içen bazı öğrencileri uyardığı için sistematik tehditler aldığını anlattı.

'SİGARA İÇEN ÖĞRENCİLERİ UYARDIM, DAYAK YEDİM'

Yılmaz'ın, 23 Mart 2017 günü üniversite rektörlüğüne yazdığı dilekçede şu satırlar yer aldı:

"22 Mart günü saat 14:30-15:00 arası, her zaman sigara içilen yerlerde, Cafe Messt'in oradaki yangın merdivenlerinde birkaç öğrenciyi uyarmış bulunmaktayım. Üzerimde yürüyüp kaba sözler sarfettiklerinde gereken şekilde yanıt vermiş olsam da beni dışarıya kavga etmeye çağırmışlar, tehdit etmişlerdir. Sağlıklı hayat hakkımı ve öğrencilerin yaşam alanını savunurken eşkiyaca davrananlara karşı kendimi nasıl savunmam beklenilmektedir? Bundan sonra bana zarar vermeye çalışanlara karşı kendimi savunmak zorunda kaldığımda olacaklardan kim sorumlu olacaktır?"

Yılmaz rektörlüğe ilettiği bu dilekçeden sonuç alamadığını, 26 Nisan 2017 günü tam da dilekçesinde belirttiği alanda sigara içen 2 öğrencinin kendisine saldırdığını anlattı:

"O gün kapalı alanda 2 öğrencinin sigara içtiğini gördüm ve uyardım, çıkmalarını bekledim. Fakat erkek olan öğrenci saldırdı ve bayağı dayak yedim. 5-10 yumruktan sonra kadın öğrenciyi çağırdı ve 'Bırakayım mı' diye sordu. Kadın öğrenci de saçlarımı çekti, yüzümü ve kollarımı tırmaladı ve 'Hıncımı alamadım, hala titriyorum' dedi. Bunun üzerine erkek öğrenci vurmaya devam etti. Revirdeki ilk muayenem tamamlandıktan sonra ambulansla hastaneye sevk edilirken kadın öğrenci beni, 'Sen babamın kim olduğunu biliyor musun' diye seslenerek tehdit etti."

İlk muayeneyi yapan üniversite doktorunun raporuna göre; Emre Yılmaz'ın saç derisinde, kollarında ve yüzünde yaralanmalar tespit edildi. Yılmaz, burnundaki kırık nedeniyle ambulansla hastaneye sevk edildi.

ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ 'ÖNLEM ALINMADIĞI' ELEŞTİRİLERİNİ REDDETTİ

Çankaya Üniversitesi ise yaptığı yazılı açıklamada, Yılmaz'ın üniversiteyle ilgili yaptığı eleştirileri kabul etmedi ve onun 'fiili saldırıda bulunduğunu' belirtti. Üniversite, 'uyarılara karşı önlem alınmadığı' eleştirisini reddetti:

"Emre Yılmaz söz konusu dilekçe ile ilgili olarak görev yaptığı Fakültenin Dekanlığı'na çağrılmış, kendisine tehdit ettiğini belirttiği kişileri tanıyıp tanımadığı, kendilerinin adını, okudukları bölümü veya başka bir bilgisi olup olmadığı sorulmuş, cevaben kişileri tanımadığını bildirmiştir. Sonuç olarak, suç isnat edilen kişilerin belli olmaması nedeniyle Dekanlıkça bu kişiler hakkında bir soruşturma başlatılamamıştır."

Yılmaz ise üniversitede kapalı alanlarda sigara içme sorununun sadece bu olayla sınırlı kalmadığını, öğrencilerden aldığı tehditlerin eskiye dayandığını söyledi:

"2010 yılında bir gece evime 'okulun reisi' dedikleri kişi geldi ve kapalı alanda sigara içen öğrencileri uyardığım için, 'Bizim çocukları zor tutuyorum, başına bir iş gelecek' gibi tehditler savurdu. Bir keresinde de yine okulun merdivenlerinde sigara içen bir öğrenciyi uyardım. Birkaç saat sonra arkadaşlarıyla önümü kesip beni dışarı çıkardılar. Bana saldıran iki öğrenciden biri uzaklaştırma aldı."

AKADEMİSYEN SUÇLU BULUNDU

Çankaya Üniversitesi darp olayına karışan öğrencilerden birine 'bir yarıyıl okuldan uzaklaştırma cezası' verdi. Emre Yılmaz'a 3 Temmuz 2017'de verilen ceza is '3 ay süreyle brüt ücretten 1/4 oranında kesintiye gidilmesi' oldu.

Yılmaz'a verilen cezanın gerekçeleri arasında, 'Saldırıyı kimin başlattığının tam olarak belirlenememesi' ve 'Öğrencilerin kapalı bir ortamda sigara içiyor olmasının, Yılmaz'ın daha önce yaptığı eylemler ve girişimler dikkate alındığında, şahsında öfke ve şiddetli eylem yaratmış olabileceği' maddeleri yer alıyor.

AKADEMİSYENE DAVA

Darp sonrası taraflar birbirinden karşılıklı şikayetçi oldu ancak savcı sadece darp olayına karışan 2 öğrencinin şikayetini işleme alarak Yılmaz'a 'silahlı yaralama' suçundan dava açtı. Yılmaz, davaya itiraz etti.

Yılmaz tüm bu süreçte üniversitenin şiddeti kınamaktan uzak bir tutum sergilediğini savunuyor ve olay sonrasında bir yöneticiyle arasında şöyle bir diyalog geçtiğini söyledi:

'NEDEN KÖTÜ REKLAMIMIZI YAPALIM?'

"Ben bir grup öğrencinin gerçekten şiddete eğilimli olduğunu yıllarca üniversiteye anlatmaya çalıştım. Ve darp edildikten sonra Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısına, 'En azından bu tarz olayları kınadığınızı söyleyin. Bu saldırının onaylanmadığı bilinsin' dedim. Karşılık olarak, 'Biz neden kendi kötü reklamımızı yapalım?' yanıtını aldım."

Çankaya Üniversitesi ise Yılmaz ile böyle bir diyalog yaşanmadığını belirtti. Yılmaz, darp edilmesine rağmen üniversiteden ceza almış olmasını kaldıramadığı için akademik kariyerini noktaladığını öne sürdü.