Ceren Damar'ın katili, sosyal medya paylaşımlarından rahatsız olmuş!

Hakkında yapılan suç duyurusuyla ilgili konuşan baba Mustafa Damar, “Katil, kamuoyuna açık açıklamalarımı gerekçe göstererek hakkımda kamu davası açılmasını talep etse de talebi reddedildi” dedi.18-02-2020 09:07

Akademisyen Ceren Damar’ı üniversitedeki odasında katleden Hasan İsmail Hikmet’in, Ceren Damar’ın babası Mustafa Damar hakkında suç duyurusunda bulunduğu ortaya çıktı.

Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şenel’i okuldaki odasında öldüren öğrencisi Hasan İsmail Hikmet, 21 Şubat’ta Ankara 33. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 4. kez hâkim karşısına çıkacak.

Cumhuriyet’ten Burcu Cansu’nun haberine göre tasarlayarak, canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme’ suçundan müebbet hapisle yargılanan ve hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen Hikmet’e verilecek cezanın 21 Şubat’taki duruşmada açıklanması bekleniyor. Karar duruşması öncesi sanık Hikmet’in, Ceren Damar’ın babası Mustafa Damar hakkında suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi.

SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMLARINDAN RAHATSIZ OLMUŞ!

Sanık Hikmet, baba Damar hakkında kamu davası açılmasını talep ederken, ‘şikayet’ dilekçesinde ise şunları öne sürdü:

“Sosyal medya paylaşımlarında avukatımı da hedef alarak ve hedef göstererek savunma hakkımı etkin yerine getirmemi engellemekte, avukatımı baskı altına alarak şahsımın savunma görevini hakkıyla yerine getirmesini engellemeye çalışmaktadır. Avukatım yapılan haksız saldırılardan zarar görmüş ve savunma hakkım zedelenmiştir”

Savcılık, baba Mustafa Damar hakkında ‘kovuşturmaya yer olmadığına’ hükmetti.

‘BASİT BİR CİNAYET DAVASI DEĞİL’

Yaşananlara ilişkin BirGün’e konuşan Mustafa Damar, “Katil, kamuoyuna açık açıklamalarımı gerekçe göstererek hakkımda kamu davası açılmasını talep etse de talebi reddedildi” dedi.

Baba Damar, şunları söyledi:

“Yargılama sürecinde iftiralarla ve çirkin ithamlarla karşılaştık. Dava süreci boyunca tanık ifadeleri de dahil olmak üzere işlenen cinayet bütün belgeleri ile ortaya konuldu. Sanık ise savunma adı altında iftiralar attı, yalancı tanıklar dinletti. Sanık avukatı savunma hakkının arkasına gizlenmeye çalıştı. Bu dava sadece Ceren Damar davası değil. Bu dava toplumun davası, görevini yapan bir kamu görevlisinin katledilmesi davasıdır. Basit bir cinayet davası değil. Bu nedenle kamuoyunun tamamını ilgilendiren bu davada 21 Şubat’ta adalet bekliyoruz.”

‘İNDİRİM UYGULANMAMALI’

Damar ailesinin avukatı Prof. Çetin Arslan ise “21 Şubat'taki duruşmada son savunmanın ardından kararın açıklanmasını bekliyoruz. Sanığın fiilden sonraki davranışları, delil karartmaya yönelik yaptıkları, iftira niteliğindeki beyanları, herhangi bir indirimin uygulanmasını mümkün kılmamaktadır” ifadelerini kullandı.