Ceren Damar'ın babasından, Vahit Bıçak hakkında şikayet: 'Meslekten men edilsin'

Ceren Damar’ın babası Mustafa Damar, 2 Haziran tarihinde Ankara Barosu’na başvurarak, Bıçak’ın savunması ve açıklamaları nedeniyle meslekten men edilmesini istedi.04-06-2020 14:16

Öğrencisi Hasan İsmail Hikmet tarafından katledilen Ceren Damar'ın babası Mustafa Damar, skandal savunmalar yapan sanık avukatı Vahit Bıçak'ı 'Meslekten men edilmesi' talebiyle Ankara Barosu'na şikayet etti

Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Araştırma görevlisi Ceren Damar Şenel, sınavda kopya çekerken yakaladığı, Hukuk Fakültesi öğrencisi Hasan İsmail Hikmet tarafından 2 Ocak 2019 tarihinde öldürülmüştü. Sanık Hikmet, Ankara 33. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki yargılama sonucu ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Sanık avukatı Vahit Bıçak’ın yargılama boyunca yaptığı açıklamalar ve savunması kamuoyunda tartışmalara neden oldu.

HAKARET VE TEHDİTLERDE BULUNDU

Ceren Damar’ın babası Mustafa Damar da 2 Haziran tarihinde Ankara Barosu’na başvurarak, Bıçak’ın savunması ve açıklamaları nedeniyle meslekten men edilmesini istedi.

Şikâyet dilekçesinde yer alan ifadeler özetle şöyle:

“Yargılamanın başından sonuna kadar katilin avukatlığını yapan Vahit Bıçak, gerek mahkeme salonunda gerekse mahkeme salonu dışında medya aracılığıyla ve kamuoyunun gözü önünde infial yaratacak şekilde; Avukatlık Meslek Kuralları, Avukatlık Meslek Onuru ve Avukatlık Etiği ile bağdaşmayan söz ve eylemleriyle, maktul Ceren Damar’ın manevi hatırasına yönelen hakaretlerde bulunduğu gibi ailemize hakaret ve tehditlerde bulunmuştur.

Avukat Vahit Bıçak’ın beyanları pek çok yönden savunma dokunulmazlığı hakkı sınırlarını fersah fersah aşmış; hukuki olmayan, bilimsellikten uzak, kurguya dayalı, çarptırılmış, somut olaydan uzak ve kanıtlayacak hiçbir delil ortaya koymadan hukuka ve hukuk mesleğinin kabul görmüş standartlarına ve meslek ahlak kurallarına uygun olmayan yalan beyanları iftiraya, suç uydurmaya dönüşmüş ve hakaret suçunu oluşturmuştur.”