Cemil Çiçek’ten ‘çatlak ses’ inkarı: ‘Sözlerim başka tarafa çekildi’

Çelik, başkanlık sistemine ilişkin ise “İktidarıların uygulamaları yanlış, eksik, hatalı olabilir. Bunun hukuki sonuçları olur, siyasi sonuçları olur. Önemli olan denge ve denetleme kurumlarının kurulması” açıklamasında bulundu.01-02-2021 10:20

İleri Haber

Cumhurbaşkanlığı YİK üyesi Cemil Çiçek, Demirtaş hakkında verilen AİHM kararı ve Enis Berberoğlu hakkında AYM kararına ilişkin "AİHM ve AYM kararlarına uyulmalı" sözlerine ‘açıklık’ getirdi. Çiçek, sözlerinin “başka taraflara” çekildiğini iddia ederken, “Ben ‘Hukukun işini hukuka bırakalım’ dedim” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyesi ve Türkiye Büyük Millet Meclisi eski Başkanı Cemil Çiçek, katıldığı bir televizyonunda siyasetin gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulunmuş ve 2016’dan bu yana tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş hakkında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) verdiği “derhal tahliye edilmeli” kararı ile CHP'li Enis Berberoğlu hakkında Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) verdiği "yeniden yargılanmalı" kararlarına uyulmaması hakkında ise "AİHM ve AYM kararlarına uyulmalı" demişti.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuyla ilgili aksi yöndeki beyanlarına rağmen Çiçek’in bu sözleri soru işareti yarattı. Bu sabah Fox TV’de İsmail Küçükkaya’nın sunduğu ‘Demokrasi Meydanı’ programına bağlanan Çiçek, sözlerine ‘açıklık’ getirdi.

‘HUKUKUN İŞİNİ HUKUKA BIRAKALIM’ DEDİM’

Sözlerinin “başka taraflara çekildiğini” ve “polemik konusu yapıldığını” söyleyen Çiçek, “şahıslarla ilgili değil ilkelerle ilgili konuştuğunu” öne sürdü. Çelik, “Ben ‘Hukukun işini hukuka bırakalım’ dedim” ifadelerini kullandı.

‘ÖNEMLİ OLAN DENGE VE DENETLEME KURUMLARI’

Çelik, başkanlık sistemine ilişkin ise “İktidarıların uygulamaları yanlış, eksik, hatalı olabilir. Bunun hukuki sonuçları olur, siyasi sonuçları olur. Önemli olan denge ve denetleme kurumlarının kurulması” açıklamasında bulundu.