Cemaat kanalında Atatürk'e hakaret

İsmailağa Cemaati’nin televizyon kanalında Mustafa Kemal Atatürk'e hakaret edildi.16-01-2018 09:19

İsmailağa Cemaati’nin televizyon kanalı olan Fatih Medreseleri'nde (FM TV) Mustafa Kemal Atatürk'e hakaret edildi. Kanalda 25 Ekim 2016’da yayınlanan “Saklı Gerçekler” adlı programda Mustafa Kemal için "Çanakkale Savaşında Hilafet’in 400 bin silahsız cengaverine bilerek ‘size ölmeyi emrediyorum’ dedi” ve “Atatürk asker maaşıyla bu kadar mal varlığını nasıl yaptı” denildi.

Hürriyet'ten Meltem Özgenç'in haberine göre, program aynı gün bir yurttaş tarafından İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne şikayet edildi. Emniyet, 7 Temmuz 2017 tarihinde RTÜK’e şikayeti iletti. Konuyla ilgili rapor hazırlandı.

Hazırlanan raporda şu ayrıntılara yer verildi:

“Çanakkale Savaşı konuşulurken ‘Hilafet’in 400 bin silahsız cengaverine bilerek size ölmeyi emrediyorum dedi. Hilafetin ve saltanatın gerçek askerlerinin kıyımı yapıldı orada’. Filistin’de 65 bin askerimiz 365 bin topla esir bırakıldı’ deniliyor. Atatürk’ü Koruma Kanunu eleştirilirken, ‘Senin hakkında koruma yasaları var. Demek ki mide bulandıracak işlerin var’ deniliyor. Atatürk’ün mal varlığı konuşulurken ise ‘Sultan Vahdettin Han tüm Sarayı boşaltabilecekken kendine yetecek kadarını aldı. Atatürk asker maaşıyla bu kadar mal varlığını nasıl yaptı. Neymiş ölürken bağışlamış’ deniyor.”

Üst Kurul bu sözler nedeniyle kanalın “Devletin arlık ve bağımsızlığına, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne, Atatürk ilke ve inkılaplarına aykırı olamaz” maddesini ihlal ettiğine karar verdi. Aynı maddeden bir ihlal daha olursa kanalın lisansı iptal edilecek.

DİYANET'TEN İSMAİLAĞA CEMAATİNE ÖZEL TOPLANTI

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 15 Temmuz’daki darbe girişimi sonrası cemaatlerin 'imajını düzeltmek' gerekçesiyle düzenlediği buluşmalara katılmayan İsmailağa cemati için özel toplantı düzenleyeceği öğrenilmişti. Söz konusu buluşmalara, dönemin Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de bizzat katılarak İsmailağa temsilcileriyle görüşecekti.