Çekya, Çin vatandaşlarına vize işlemlerini durdurdu

Çekya Dışişleri Bakanı Petricek, Çin vatandaşlarına yönelik vize işlemlerinin durdurulduğunu da açıkladı.30-01-2020 21:08

Çekya, Çin’de ortaya çıkan koronavirüs nedeniyle bu ülke vatandaşlarına yönelik vize işlemlerini askıya aldığını duyurdu.

Çekya Dışişleri Bakanı Tomas Petricek, Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık’da tespit edilen koronavirüs nedeniyle bu ülke vatandaşlarının Çekya’ya giriş koşullarının ağırlaştırılacağını söyledi. Petricek, Çin vatandaşlarına yönelik vize işlemlerinin durdurulduğunu da açıkladı.

‘ÜLKEYE ÖZEL UÇAK YOLLAYABİLİRİZ’

Virüsün etkili olduğu bölgede bulunan beş Çekya vatandaşına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Petricek, vatandaşların geri getirilmesi için İngiltere ve Fransa ile görüştüklerini, bu kişilerin İngiltere ve Fransa'nın aracılığıyla getirilememesi halinde ülkesinin Çin'e özel uçak yollamayı planladığını da sözlerine ekledi.

Yeni tip koronavirüs, ilk olarak Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık'ta tespit edilmişti. Vuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu, 31 Aralık'ta kentteki Huanan Deniz Ürünleri Pazarı ile teması bulunan 27 kişide daha "gizemli" hastalığın görüldüğünü açıklamış ve pazarı kapatmıştı.