Çektiği fotoğrafları çalıştığı inşaatta sergileyecek

Tekstil işçisi şair Sennur Sezer’den etkilenip fotoğraf çekmeye başlayan inşaat işçisi Hakan Ottaş, 5 yıl boyunca çektiği fotoğrafları çalıştığı inşaatta sergileyecek. Ottaş, fotoğrafları yaşamlarını başkalarına da aktarmak için çektiğini anlattı. 10-04-2018 10:01

Mersin’de yaşayan ve 30 yıldır inşaatlarda çalışan Hakan Ottaş tekstil işçisi olan şair Sennur Sezen’den etkilenerek işçilerin yaşamlarının sadece çalışmak olmadığını göstermek için 5 yıl önce fotoğraf çekmeye başladı. Ottaş, çektiği fotoğraflarla daha çok işçi yaşamını ölümsüzleştirip, işçilerin yaşadıklarını toplumla paylaşma çabası içinde. 

Ottaş, 5 yıl boyunca çektiği fotoğrafları ise 21-22 Nisan’da Ziraat Bankası Pozcu Şubesi’nin yanında bununla inşaata sergileyecek.

‘İŞÇİLERİN YAŞAMI SADECE ÇALIŞMAK DEĞİL’

Bir işçi olarak sanat üzerine çok düşündüğünü ve bu arayışlarının hep olduğunu söyleyen Ottaş, Sennur Sezer’den etkilenip başladığı sanat arayışı yolculuğunu anlattı.  Mezopotamya Ajansı’ndan Cemil Uğur’un haberine göre, Sennur Sezer'in "Bir sözle kuruldu dünya, hep o sözü aradım ve buldum" sözünü alıntılayan Ottaş, "İşte bu noktada biz işçilerin yaşamının sadece çalışma olmadığını gördüm. Sennur Sezer, bilinen bir şair. Çünkü şiirlerinde yaşanmışlıklar var. İşçilerin yaşamı sadece çalışmak değil. İşçiler sanatla uğraşabilir. Bununu en açık örneği Sezer’dir” dedi.

‘AMAÇ YAŞAMLARI AKTARMAK’

İnşaatta ve işçi yaşamlarının fotoğraflarını çektiğini belirten Ottaş, “Sermayenin yaptığı sanatla bizi ayıran bir yön var. Onlar para kazanırsa yaptıkları sanatı devam ettirirler. Fakat biz işçiler, sanatı yaparken para kazanmayı değil, yaşamımızı birilerine aktarmak için yapıyoruz” dedi. Çektiği fotoğrafları ilk önce fotoğraf sanatçısı olan Özcan Yaman’a gönderdiğini dile getiren Ottaş, Yaman'ın kendisine bu anlamda yön verdiğini ve bu sanatı anlattığını belirterek, “Bana cesaret verdi. İlk önceleri dosya oluşturuyordum. Fakat bunları şimdi sergide halkla paylaşacağım” dedi.

‘HEDEF PARA DEĞİL, GERÇEKLERİ PAYLAŞMAK’

Fotoğraf sergisinde, sergilenecek fotoğrafların içeriğini anlatan Ottaş, sergilenecek fotoğraflarda işçi yaşamı ve doğa fotoğraflarının olacağını belirtti. Ottaş, “Fotoğraf sergisinde şöyle bir fotoğraf var; Maksim Gorki’n Ana kitabı, 10 Ekim Ankara Katliamında bir arkadaşın canını nasıl kurtardığını gösteriyor. Havaya uçan bilyelerin bir kaçı o kitaba denk geliyor. İşte tam da bu fotoğraflar yaşamın içinde ve yaşanmışlıkları anlatıyor. Bu işi para kazanmak için yapmıyor. Burada amaç para değil. Tek amacım işçileri ve gerçekleri anlatan fotoğrafları halka ulaştırmaktır” şeklinde konuştu.